Stovky lidí v pátek v Istanbulu přišly podpořit k budově soudu dva turecké novináře, kterým hrozí doživotí za údajnou špionáž a vyzrazení státního tajemství. Podle žaloby se provinili tím, že loni zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům v roce 2014. Oba vinu popírají. Případ vyvolal zahraniční kritiku a obavy o svobodu slova v Turecku.

"Budeme se bránit až do konce! Nebude možné umlčet svobodu tisku," provolávali představitelé nevládních organizací, opoziční politici a další lidé, kteří přišli zatleskat obžalovaným novinářům Canu Dündarovi a Erdemu Gülovi při jejich příchodu k budově soudu.

"Vyhrajeme. Právo nám dá zapravdu a budeme zproštěni viny," prohlásil Dündar. "Cítíme se dobře. Vždyť bráníme informování, svobodu projevu. Spravedlnost odvede svou práci. Tento proces nemá opodstatnění, protože žurnalistika není zločin," dodal Gül na improvizovaném briefingu před soudní budovou.

Soudce na začátku procesu 25. března z dalšího jednání vyloučil veřejnost. Zvlášť se mu podle agentury AFP nelíbilo, že sledovat proces přišli západní diplomaté. Po prvním slyšení pak odročil proces na pátek. Rozhodl tehdy také o tom, že uznává tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jako spolužalobce.

Novináři jsou souzeni na svobodě, z vazby byli propuštěni po třech měsících koncem února poté, co ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Dündar a jeho přední redaktor Gül byli zatčeni loni v listopadu poté, co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.

Soud s novináři Dündarem a Gülem bedlivě sledují zahraniční média, neboť je považován za další krok tureckého režimu proti svobodě slova v zemi. Není jasné, jak dlouho může proces trvat.