Z Řecka do Turecka vypluly první lodě s migranty. Informují o tom agentury. Přesun migrantů z Řecka do Turecka je součástí dohody mezi EU a Ankarou s cílem omezit migraci do Evropy. Podle vládního zmocněnce pro uprchlíky Jorgose Kyritsise, jehož citovala agentura AP, bylo v pondělí ráno deportováno 136 migrantů z ostrova Lesbos a 66 z nedalekého ostrova Chios.

Uprchlíci přijeli do přístavu autobusy za přísných bezpečnostních opatření časně ráno za asistence zaměstnanců unijní pohraniční agentury Frontex. Podle mluvčí Frontexu Ewy Moncureové je většina migrantů z Pákistánu a Bangladéše. Na palubě jsou podle agentury DPA jen muži.

Migranti jsou přepravování do tureckých měst Dikili a Çeşme. Jako první odpluli v pondělí podle Kyritsise ti, kteří nepodali žádost o azyl nebo pocházejí z bezpečných třetích států.

Další skupina již v pondělí podle mluvčí řecké policie z ostrova Lesbos nepojede. "Nejprve musí být zpracovány podané žádosti o azyl," řekla mluvčí reportérům na ostrově Lesbos. Proto je nutné, aby byli ze států EU posláni další experti.

Podle dohody migranti, kteří připluli po 20. březnu z Turecka a v Řecku nezískají azyl, budou vráceni do Turecka. Od 20. března bylo na řeckých ostrovech zadrženo více než 4 tisíce migrantů. Podle dřívějších odhadů agentur má být v první vlně přesunuto do tureckého přístavu Dikili, kde má vyrůst jedno ze dvou tureckých přijímacích zařízení pro navrácené běžence, až 750 migrantů. Přesun má trvat do středy.

Přesun silně kritizují představitelé organizací na ochranu lidských práv. Podle šéfa Amnesty International v Řecku není Turecko bezpečnou třetí zemí pro uprchlíky.