V letošním roce je nutné počítat s výrazným nárůstem počtu běženců ze severoafrických zemí. V rozhovoru pro německý nedělník Welt am Sonntag to prohlásil zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler.

"To, že letos přijde do Evropy mnohem více migrantů přes Libyi, je jisté," řekl Kobler. "Dokud zde nebude funkční vláda, není možné tento problém účinně řešit," dodal.

V prvním čtvrtletí letošního roku přišlo z Libye do Evropy 24 000 lidí. "Když to člověk propočítá, s určitostí je možné očekávat přes Středozemní moře příchod nejméně 100 000 lidí," uvedl.

Mise Evropské unie Sophia, jejímž úkolem je boj proti pašerákům lidí u libyjských břehů, není podle podle Koblera řešením. "Operace Sophia je naopak operace, která migranty láká," řekl diplomat. "Převáděči vyvezou lodě na otevřené moře, občas i bez kapky nafty v nádržích. Pak zavolají nouzové číslo, protože vědí, že lodě EU lidi zachrání," dodal.

Pro běžence nyní kvůli březnové dohodě EU a Ankary přestává být atraktivní cesta do Evropy přes Řecko, kde po uzavření hranic balkánských států uvázlo několik desítek tisíc migrantů. Na základě dohody unie s Turky začali Řekové vracet do Turecka imigranty, kteří se na řecké ostrovy dostali přes turecké území. Mnohem větší provoz nyní panuje na trasách přes Středozemní moře, kudy míří běženci zejména z Egypta a Libye do Itálie.