Bez vážnějších incidentů se v pondělí v jihoukrajinské Oděse obešla připomínka druhého výročí tragických událostí, při nichž v pouličních potyčkách a při požáru v obklíčené budově zahynulo 48 lidí, převážně proruských demonstrantů.

Tragédii se dodnes nepodařilo objasnit a viníky potrestat - a v této zjitřené atmosféře se pod dohledem asi tří tisícovek policistů sešli odpůrci a stoupenci prozápadní vlády v Kyjevě, aby si výročí připomněli.

Policie v pondělí na místě neštěstí zatkla nejméně 40 osob a obvinila je z výtržnictví a protiukrajinské agitace. Dané prostranství, Kulikovo pole, dříve prohledávali pyrotechnici po dvou anonymních výhrůžkách o nastražené bombě. Policisté podle agentury Interfax-Ukrajina našli tři granáty v podchodu z blízkého železničního nádraží.

Podle reportéra agentury AFP se asi 200 lidí sešlo u Kulikova pole, kde se při požáru v Domě odborů před dvěma lety udusilo 42 proruských aktivistů. O několik hodin dříve šest lidí přišlo o život v pouličních potyčkách a přestřelkách mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty. Na 250 lidí bylo zraněno.

Policie, která se obává vypuknutí nových nepokojů, obklopila místo kordony. Demonstranti tu kladou květiny k uctění památky svých druhů. Místní úřady jim zakázaly nosit černooranžové svatojiřské stužky, vyvedené v barvách někdejšího válečného vyznamenání, které se posledních letech staly veřejnými symboly ruského nacionalismu.

Na místním letišti mezitím demonstranti s ukrajinskými vlajkami a obřím transparentem "2. květen - den obětí kremelské propagandy a rusifikace" zablokovali opoziční poslance, aby jim zabránili v cestě na shromáždění k výročí tragédie. Děje se tak za "mlčenlivé podpory úřadů", protože "režim se bojí opozice", postěžoval si Opoziční blok, sdružující politiky někdejší Strany regionů svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Večer se má v centru města odehrát shromáždění ukrajinských nacionalistů k uctění mrtvých kamarádů.

Velvyslanec Evropské unie v Kyjevě Jan Tombiński vyzval ukrajinskou vládu k "nezávislému a transparentnímu" vyšetření tragédie. "Všichni viníci těchto zločinů musejí být pohnáni k spravedlnosti," zdůraznil polský diplomat.

"Tragédie v Oděse zásadním způsobem změnila průběh války na východě Ukrajiny. Po Oděse se v Doněcku a Luhansku odehrála referenda (o odtržení od Ukrajiny) a prudce se zvýšil počet dobrovolníků v povstaleckých oddílech. V ostatních velkých městech na východě Ukrajiny byly proruské síly rychle poraženy. Velké Novorusko se vytvořit nepodařilo," napsal k pondělnímu výročí ruský internetový list Gazeta.ru.