Maďarská vláda navrhla přísnější opatření pro osobní dopravu bez potřebné licence. Budapešť chce vypudit ze země alternativní taxislužbu Uber, proti které v uplynulých měsících opakovaně protestovali maďarští taxikáři. Vyplývá to podle agentury AP z pondělního prohlášení činitele maďarské vlády.

Maďarští taxikáři, kteří považují Uber za ilegální konkurenci, chystají další protest na úterní odpoledne. Hodlají blokovat dopravu v centru Budapešti, mimo jiné i na Řetězovém mostu a na mostu Svobody přes Dunaj.

Nová opatření navrhovaná vládou zavádějí tvrdší sankce pro řidiče v osobní dopravě bez potřebné licence. Ti by mohli pozbýt svůj vůz až na tři roky. Navrhované regule také zakazují aplikace, jako je Uber, a to až na dobu jednoho roku.

Uber "vědomě a cynicky porušuje všechny maďarské zákony," prohlásil podle agentury AP státní tajemník na maďarském ministerstvu národního rozvoje János Fónagy. "Cílem je znemožnit činnost této společnosti v Maďarsku... a zcela ji z Maďarska vystrnadit," uvedl také Fónagy po setkání se zástupci 16 provozovatelů taxislužeb a poskytovatelů osobní přepravy. Parlament by prý navrhovaná opatření mohl schválit ještě tento měsíc.

Uber již dříve uvedl, že plánovaná opatření, která by mohla zasáhnout 120 000 zákazníků, mohou být v rozporu s ústavou a se zákony Evropské unie.

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je pak odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Uber tvrdí, že v maďarském hlavním městě má asi 1200 řidičů a zhruba 8 000 uživatelů.

Organizátor nadcházejících úterního protestu taxikářů Géza Gottlieb prohlásil, že ve vládních návrzích není nic nového a že podobné sliby byly slyšet už dříve. Úřady podle něj musejí udělat jedinou věc, a to zpřísnit stávající pravidla.