Policie zřejmě bude moci stíhat poslance ČSSD Štěpána Stupčuka kvůli únorové dopravní nehodě. Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve čtvrtek jeho vydání k trestnímu stíhání doporučil, řekla novinářům jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Plénum rozhodne na příští schůzi, která začne koncem května.

Policie chce Stupčuka stíhat pro podezření z obecného ohrožení pod vlivem návykové látky, v tomto případně alkoholu. Poslanec se už v souvislosti se záležitostí vzdal funkce místopředsedy sociálnědemokratické frakce.

Němcová uvedla, že Stupčuk o vydání sám požádal a chce se podrobit trestnímu řízení. Podle Martina Plíška (TOP 09) byla diskuse velmi stručná a hlasování členů výboru jednomyslné. "Není žádné podezření, že by kauza byla politicky motivována. Jaký je rozsah jeho pochybení, to už je věc šetření, to nebyl náš úkol," dodal Jiří Dolejš (KSČM).

Stupčuk novinářům po slyšení ve výboru zopakoval, že imunita by podle něho neměla být v takových případech uplatňována a že je připraven se ze svého jednání zodpovídat. "V tomto smyslu se vyjádřím i na jednání Poslanecké sněmovny tak, aby věc byla pokud možno v co nejkratším čase dořešena standardním způsobem," uvedl. "Je to záležitost, která mě samozřejmě netěší, ale člověk se k tomu musí umět postavit čelem a já se o to snažím," dodal poslanec.

V tomto volebním období sněmovna vydala ke stíhání Bronislava Schwarze (ANO) a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Schwarze nakonec soud zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Svobodu poslanci vydali v kauze pražské karty Opencard. Sněmovna naopak nevydala Zuzanu Kailovou (ČSSD), kterou chtěla policie stíhat jako ústeckou radní v souvislosti s projektem vítání občánků.

Svobodu chtěla policie stíhat i kvůli podezření z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku ohledně smlouvy na analýzu problematických smluv v pražském dopravním podniku. Nakonec žádost stáhla. Výbor předtím doporučil plénu Svobodu nevydat.