Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ankara nezmění své protiteroristické zákony, jak to požaduje Evropská unie.

Erdogan to podle agentury Reuters prohlásil ve veřejném projevu, přenášeném živě v televizi. Revize příslušných regulí pro boj proti teroru je přitom jednou z podmínek pro bezvízový styk mezi unií a Tureckem. Erdoganovo prohlášení přichází dva dny poté, co Evropská komise doporučila zrušit víza pro Turky do června.

"EU nás žádá o změnu protiteroristického zákona. Ale v tom případě říkáme: My si půjdeme naší cestou a vy si jděte tou svou," uvedl Erdogan podle agentury AFP. Jeho prohlášení přichází den poté, co oznámil demisi premiér Ahmet Davutoglu, který migrační dohodu s EU vyjednal. Její součástí je i zrušení víz pro turecké občany unií do června.

Ankara ale musí pro zavedení bezvízového styku splnit celkem 72 technických podmínek, z nichž některé ještě splněny nejsou. Zcela otevřené jsou právě protiteroristické zákony, dále boj proti korupci, ochrana dat a spolupráce soudů s unijními státy a spolupráce s Europolem.

Prezident Erdogan požaduje na tureckém parlamentu šířeji definovat terorismus, mimo jiné i pokud jde o jednání kompliců teroristů. Podle kritiků návrhu může být nový zákon ale zneužit ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta. Za komplice by totiž mohli být pak režimem označeni i politici či novináři, kteří podporují větší práva Kurdů či volají po zastavení operací turecké armády na jihovýchodě Turecka.

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

Erdogan v pátek také vyzval k rychlejšímu zavedení prezidentského systému, který podle něj učiní Turecko silnějším a stabilnějším. Uvedl rovněž, že příslušné změny ústavy by měly být předloženy obyvatelům Turecka ke schválení v referendu co možná nejdříve.

Erdoganova snaha o větší pravomoci pro hlavu státu, která je podle médií i jedním z důvodů demise premiéra Davutoglua, vzbuzuje u mnohých obavy z přílišné koncentrace moci. Erdogan byl již před svým nástupem do nejvyššího úřadu v roce 2014 kritizován za autoritářský styl, který tehdy uplatňoval jako premiér, jímž byl od roku 2003.