Dva turečtí novináři, kteří loni zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, byli v pátek odsouzeni k trestům vězení. Jeden dostal téměř šest let a druhý pět let za publikování tajných dokumentů. Informovala o tom agentura AFP. Obvinění ze špionáže, za kterou jim hrozilo doživotí, byli zproštěni.

Vyšší trest dostal šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar, nižší pak redaktor téhož listu Erdem Gül. Ještě před vynesením výše trestu Dündarův právník oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Do nabytí právní moci mohou zůstat oba na svobodě. Z vazby byli propuštěni po třech měsících koncem února, když ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou.

Oba novináři byli v pátek zproštěni obžaloby ze špionáže a z pokusu svrhnout vládu. V samostatném procesu je ale ještě čeká obžaloba z podpory terorismu.

Dündar a Gül byli zatčeni loni v listopadu, poté co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Vynesení pátečního rozsudku poznamenal incident před soudní budovou, kde čtyřicetiletý Murat Şahin se slovy "zrádce vlasti" několikrát vystřelil na Dündara. Jemu se nic nestalo, ale jiný novinář byl lehce zraněn do nohy. Útočníka zatkla policie.

Soudní kauzu kritizovali ochránci svobody slova i zahraničí. Podle právníka opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mahmuta Tanala je proces zpolitizován. Důkazem toho je prý účast prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v případu figuruje jako spolužalobce. Erdogan už krátce po zveřejnění článku o dodávkách zbraní varoval, že jeho autoři "zaplatí tvrdou cenu".

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.