Rakouský kancléř Werner Faymann v pondělí rezignoval na všechny své funkce. Na narychlo svolané tiskové konferenci prohlásil, že ztratil podporu kolegů své Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ). Faymann se ocitl pod silným tlakem po debaklu kandidáta SPÖ v prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny a také kvůli svému tvrdému postoji k azylovým zákonům, napsala agentura Reuters.

Prezident Heinz Fischer Faymannovu demisi přijal.

Dočasným šéfem rakouské vlády se proto stane dosavadní vicekancléř a předseda lidovců Reinhold Mitterlehner. Informoval o tom v pondělí server deníku Kurier a další média. Mitterlehner přijal rozhodnutí Faymanna s respektem, i když načasování kroku ho překvapilo. Uvedl také, že nevidí důvod k předčasným volbám nebo změně vládní migrační politiky.

Šéf rakouské vlády uvedl, že odstupuje jak z funkce předsedy vlády, tak z čela SPÖ. "Mít většinu (ve straně) nestačí," řekl Faymann s tím, že Rakousko potřebuje kancléře, jehož strana ho bude "plně podporovat". "Jsem vděčný za sedm a půl let u vlády a přeji svému nástupci více štěstí," dodal Faymann, který byl kancléřem od roku 2008.

Vedení strany by se měl přechodně ujmout vídeňský starosta Michael Häupl, napsala agentura APA. Na pondělní odpoledne je plánována schůze vedoucích představitelů sociálních demokratů, která by měla předání funkce potvrdit.

Deník Wiener Zeitung označil volby za facku do tváře SPÖ a lidovců (ÖVP). Podle něj sice koalice vydrží, to ale povede k dalšímu posilování svobodných. "Ani jedna z vládních stran nepředkládá občanům řešení nejvýznamnějších problémů," konstatoval list.

Deník Tiroler Tageszeitung psal rovnou o "politické tsunami, zemětřesení, které vyvolá v obou vládních stranách následné otřesy - v personální oblasti i v dalších rovinách".

V prvním kole rakouských prezidentských voleb zvítězil kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který se ve druhém kole 22. května střetne s expředsedou strany Zelených Alexanderem Van der Bellenem.

Kancléř Faymann nejprve podpořil politiku otevřených dveří pro uprchlíky po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové. Následně však rakouská vláda podle něj zjistila, že vývoj je neudržitelný, zavedla kontroly na hranicích a stanovila limit na počet žadatelů o azyl.

Řada komentátorů považuje stávající krizi rakouského politického establishmentu rovněž za důsledek toho, že obě centristické strany - SPÖ (sociální demokraté) a ÖVP (lidovci) - vládly zemi posledních deset let ve velké koalici. Také uchazeč ÖVP v prvním kole prezidentských voleb zcela propadl.