Téměř padesát obětí si v neděli vyžádaly teroristické útoky radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku a v Jemenu. Nejméně 14 lidí zahynulo při útoku na státní plynárenský závod v Tádží severně od Bagdádu. V irácké metropoli bombovým útokům podlehlo osm lidí. Sebevražedný útok ve východojemenské Mukalle pak zabil až 25 policejních branců. Desítky lidí utrpěly při atentátech zranění, informují zahraniční agentury.

Automobil s náložemi vybuchl u vjezdu do továrny na plyn v Tádží severně od irácké metropole ráno kolem 05:00 SELČ. Do objektu se pak dostalo šest útočníků, kteří na sobě měli vesty s výbušninami. Následovala přestřelka s policisty a podle mluvčího velení operací v Bagdádu vzplály tři zásobníky plynu.

K atentátu se prostřednictvím agentury Amak přihlásila organizace Islámský stát. Kromě nejméně 14 mrtvých si vyžádal také 27 zraněných.

Podle náměstka iráckého ministra pro těžbu ropy se hasičům už podařilo uhasit oheň způsobený explozí. Techničtí pracovníci podle něj nyní prozkoumají rozsah škod.

V Tádží je mimo jiné i základna, v níž američtí instruktoři několik měsíců připravují irácké vojáky a poskytují jim výcvik pro boj s IS.

Nedělní incident je dalším z řady, které tento týden spáchali útočníci v Bagdádu a na dalších místech Iráku. Celkem při nich zemřelo více než 100 lidí. V irácké metropoli IS útočil i v neděli. Bombové útoky na třech místech hlavního města si vyžádaly osm obětí a 28 zraněných.

Samozvaný Islámský stát se v neděli přihlásil také k odpovědnosti za sebevražedný útok ve východojemenské Mukalle, při němž zahynulo nejméně 25 lidí a 17 dalších utrpělo zranění. Podle policistů bilance obětí zřejmě ještě poroste, neboť řada osob utrpěla vážná zranění. Nálože explodovaly u fronty, v níž stáli uchazeči o práci u policie.

Podle agentury Amak při atentátu zahynulo 40 lidí, islamisté ale často počet obětí svých útoků nadsazují, upozornila agentura Reuters.

Mukallu teprve v dubnu dobyly z rukou odnože teroristické sítě al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) síly věrné režimu jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Porážkou v Mukalle přišla AQAP o dva miliony dolarů (47 milionů korun), které tam získávala denně z daní vybíraných v přístavu a z pašování pohonných hmot, uvedla agentura Reuters. IS a al-Káida spolu v mnoha zemích soupeří o vliv.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi šíitskými povstalci a vládou. Radikálové chaosu využívají k bojům o území na jihu a východě země i k páchání atentátů.

Spojené státy v minulosti pomáhaly jemenské vládě bojovat proti AQAP, kterou Washington považuje za nejnebezpečnější ze všech odnoží al-Káidy. Po zahájení současného konfliktu USA tuto pomoc omezily, minulý týden však americká armáda oznámila, že do Jemenu vyslala menší skupinu, která má obnovit pomoc v boji proti AQAP. Spojené státy pomoc v minulosti soustřeďovaly spíše do útoků prováděných bezpilotními letadly.