Ministerstvo vnitra plánuje změnit současnou "divokou" praxi v nakládání se vzorky DNA. Vládě předloží návrh zákona, uvedl v sobotu server Česká justice. Pravidla odebírání nebo uchovávání vzorků si nyní stanovuje policie sama, a to prostřednictvím utajovaného pokynu policejního prezidenta.

Policie už před čtrnácti lety uvedla do provozu Národní databázi DNA. V současnosti obsahuje zhruba 200 tisíc profilů DNA.

Novela ministerstva vnitra přesněji upravuje její účel, vedení a obsah a stanovuje konkrétní podmínky pro likvidaci vzorků a profilů DNA. Databáze má obsahovat například profily DNA nalezených těl a částí těla, biologických stop zajištěných v rámci trestního řízení nebo podezřelých.

Mají v ní být i profily lidí, kteří s uchováváním souhlasili – třeba příbuzných hledaných lidí nebo účastníků mimořádných plošných odběrů při závažných zločinech. Ty pak ale nemají být automatizovaně porovnávány s DNA u neobjasněných zločinů.

Ministerstvo chce navíc prosadit, aby mohla policie nově odebírat vzorek i lidem mladším 15 let, jimž byla uložena ochranná výchova. Vnitro uvádí, že toto oprávnění cílí na tzv. "dětské násilníky". Vzorky budou odebírány i kriminalistům či laborantům kvůli vyloučení kontaminace stop.

Odebraný vzorek pak má být podle novely zničen, pokud už byl využit ke stanovení profilu DNA. Právě to ale vloni kritizovala skupina poslanců v čele s Danielem Kortem (TOP 09).

Ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium předložila vlastní návrh. Počítal s tím, že by se biologické vzorky zajištěné na místě činu uchovávaly po dobu 80 let. Jejich zničením, které prosazuje ministerstvo vnitra, se podle poslanců nenávratně zavírá možnost nápravy justičních omylů.

Iniciativu poslanců ministerstvo v předkládací zprávě k vlastnímu návrhu odmítlo. Vzorky chce uchovávat jen do doby, než "splní svůj účel". "Odpadne-li tento účel, například ztotožnění totožnosti osoby či zjištění, že skutek příslušná obviněná osoba nespáchala, policie profily DNA bez zbytečného odkladu zlikviduje," napsalo ministerstvo.