Počet zahraničních návštěvníků Turecka se v dubnu v meziročním srovnání propadl o 28 procent a zaznamenal nejhlubší pokles za 17 let. Oznámilo to v pátek turecké ministerstvo cestovního ruchu. Už v předešlém měsíci byl počet turistů v zemi nižší o 13 procent a jejich úbytek je kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v zemi patrný od počátku roku.

V dubnu přicestovalo do Turecka 1,75 milionu turistů proti 2,43 milionu loni v dubnu. Byl to nejvýraznější pokles od května 1999, kdy zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK) po zatčení svého vůdce Abdullaha Öcalana zahájila sérii pumových útoků, uvedla agentura Reuters.

Turisté mají obavy z bezpečnostní situace v zemi, kde přibývá útoků ze strany islamistů a Kurdů. Na cestovní ruch v zemi navíc silně dolehla roztržka Ankary s Moskvou po listopadovém sestřelení ruského vojenského letadla nad hranicí Turecka se Sýrií. Rusů přijelo loni do Turecka zhruba tři miliony a letos tuto zemi ruské cestovní kanceláře takřka zcela vyklidily. Počet ruských návštěvníků klesl minulý měsíc o zhruba 80 procent.

Turistický ruch je přitom jedním z hlavních zdrojů příjmů pro tureckou ekonomiku. Někteří ekonomové předpovídají, že turecké výnosy z cestovního ruchu letos klesnou o čtvrtinu. To by znamenalo ztrátu zhruba osmi miliard dolarů (194 miliard korun), což představuje asi jedno procento ročního výkonu turecké ekonomiky.

Například česká cestovní kancelář Čedok minulý měsíc uvedla, že prodej jejích zájezdů do Turecka je letos nižší o 70 procent. Cena dovolených do Turecka u českých cestovních kanceláří výrazně klesla, v případě některých hotelů až o třetinu, uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Počet návštěvníků z Německa se snížil o více než třetinu. "Značný pokles příjezdů se netýká zdaleka jen Ruska, do jisté míry je patrný u všech hlavních turistických partnerů Turecka," řekl Reuters ekonom Finansbank Deniz Cicek. Lednový sebevražedný útok v centru Istanbulu zabil 12 německých turistů.

Turecko je v posledních měsících terčem vlny útoků, které mají na svědomí buď odbojní separatističtí Kurdové či radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát (IS). Vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vede proti oběma skupinám ozbrojený boj od loňského léta, kdy se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku.