Objem bankovních úvěrů dosáhl ke konci dubna 2,848 bilionu korun, což představovalo meziroční růst o 6,6 procenta. Zájem domácností i podniků o nové úvěry pokračuje, ale vzhledem k vysokému srovnávacímu základu meziroční srovnání vyznívá slabě, komentovala čísla České národní banky analytička České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Objem bankovních úvěrů čerpaných českými domácnostmi činil koncem dubna 1,252 bilionu korun, o 8,4 procenta více než před rokem. Podniky měly bankovní úvěry za 964,5 miliardy korun, meziročně o 8,3 procenta více.

Nové úvěry podnikům v objemu 36 miliard korun klesly meziročně o třetinu. To odpovídá letošnímu očekávání pomalejší investiční poptávky.

Zpomalují i nové úvěry poskytnuté domácnostem. Jejich objem 38,1 miliardy korun byl sice i v dubnu stále relativně vysoký, nicméně silná loňská základna vedla ke zpomalení meziročního růstu na 5,9 procenta. Nejvýrazněji zpomalily nové úvěry v bydlení, a to na 4,3 procenta. Zde působí nejen silný srovnávací základ, ale podle Zamrazilové se objevují i signály o tom, že nabídka nových bytů vysoké poptávce nestačí.

Celkově mají domácnosti na bydlení vypůjčeno 989,1 miliardy korun. To je o rovných osm procent více než před rokem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Z pohledu nových spotřebitelských úvěrů pokračuje silný růst, když jejich objem třetí měsíc v řadě překonal osm miliard korun a meziročně zrychlil o téměř 30 procent. Sílící konkurenční boj bank vedoucí k poklesu marží a uvolňování úvěrových standardů se tak začíná v dynamice spotřebitelských úvěrů postupně projevovat. Napomáhá tomu i další pokles úrokových sazeb, které v dubnu klesly na 10,9 procenta. Za rostoucí poptávkou spotřebitelů je ale především rostoucí důvěra domácností v ekonomiku a ochota se zadlužit pro nákup zboží dlouhodobé spotřeby, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Současně však domácnosti dále spoří. Ke konci dubna měli lidé uloženo u bank 1,937 bilionu korun, což je o 6,2 procenta více než před rokem. Vklady domácností jsou tak o 55 procent vyšší než objem načerpaných úvěrů.