Ve světě je stále více násilí. Úmrtí v důsledku válek je nejvíce za 25 let a teroristických útoků nejvíce v historii. Své domovy muselo v roce 2014 opustit více lidí než za druhé světové války. Uvedl to ve středu Ústav pro ekonomiku a mír (IEP) se sídlem v Austrálii ve své nejnovější výroční zprávě o vývoji ozbrojených střetů ve světě.

Za nepříznivou globální statistiku podle něj mohou především konflikty na Blízkém východě, mimo tuto oblast je ale svět naopak klidnější než dříve, zdůraznil IEP, který sledoval 23 různých ukazatelů. Do šestice nejmírumilovnějších zemí světa přitom zařadil Českou republiku.

Nejmírumilovnějším regionem světa je podle institutu Evropa, a to navzdory vlně teroristických útoků v Paříži a v Bruselu. Počet úmrtí v důsledku atentátů se v Evropě za posledních pět let více než zdvojnásobil.

Nejmírumilovnější zemí na žebříčku IEP je Island, následovaný Dánskem, Rakouskem, Novým Zélandem, Portugalskem a Českem. Na opačném konci škály se nachází Sýrie, Jižní Súdán, Irák, Afghánistán a Somálsko. Slovensko se v žebříčku 163 zemí umístilo na 34. místě.

IEP také měřil úroveň zbrojení. V tomto žebříčku se Česká republika umístila jako druhá nejmírumilovnější po Maďarsku, na druhém konci škály jsou Severní Korea, Rusko a Izrael.

"Při současném chaosu na Blízkém východě poměrně často ztrácíme ze zřetele pozitivní trendy jinde," řekl zakladatel IEP Steve Killelea agentuře Reuters. "Když se podíváme na loňský rok a odmyslíme si Blízký východ, tak se svět stal mírumilovnějším," dodal.

V roce 2014 zahynulo podle IEP ve válce 100 tisíc lidí, zatímco v roce 2008 to bylo "pouze" 20 tisíc. Údaje za loňský rok IEP neuvedl. Nejvíce osob, 67 tisíc, bylo v roce 2014 zabito v Sýrii. Počet lidí, kteří kvůli konfliktům museli opustit své domovy, podle OSN loni pravděpodobně překročil rekordních 60 milionů.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Nejvíce teroristických útoků připadá na pět zemí - Sýrii, Irák, Nigérii, Afghánistán a Pákistán.

Kvůli válkám přišla globální ekonomika v uplynulém desetiletí o 137 bilionů dolarů (asi 3,2 biliardy korun), což je více než výkon světové ekonomiky v roce 2015.

Ukazatelem, který se loni nejvíce zlepšil, bylo financování mírových misí OSN, které letos dosáhlo rekordní úrovně. "Přesto ale výdaje (na tyto operace) zůstávají nízké v porovnání s ekonomickými dopady násilí a představují jen dvě procenta z globálních ztrát z ozbrojených konfliktů," uvedl Killelea. Mírotvorci z OSN nyní působí v 16 zemích, nejvíce jich je v Kongu, Súdánu, Jižním Súdánu, Mali, Středoafrické republice a Libanonu.

Dalším významným zlepšením je desetiprocentní snížení globálních vojenských výdajů v posledních třech letech, uvedl IEP.