Nedávné změny v polské legislativě a v ústavním soudnictví ohrožují lidská práva v Polsku, řekl ve středu komisař Rady Evropy (RE) pro lidská práva Nils Muižnieks. Polská vláda by proto podle něj měla urychleně změnit kurz v provádění reforem.

Komisař to řekl na tiskové konferenci ve Varšavě, kde na toto téma prezentoval zprávu. Ta je podle polské vlády nevyvážená a selektivní.

Komisař Rady Evropy prohlásil, že je obzvláště znepokojen "prodlužovanou paralýzou" stran Ústavního soudu. Muižnieks zprávu založil na informacích, které sbíral při své únorové návštěvě Polska. Stejně jako před nedávnem Evropská komise i Muižnieks kritizoval zejména jmenování ústavních soudců, novelu zákonů o Ústavním soudu či mediální legislativu.

Vážné obavy podle Muižniekse vzbuzuje i nový zákon upravující policejní sledování, který mimo jiné rozšiřuje přístup úřadů k internetovým datům a dává policii a tajným službám rozsáhlejší pravomoci ke sledování telefonické a internetové komunikace občanů.

"Polské úřady by měly zvýšit ochranu soukromých dat a v zákoně jasně stanovit, koho a jakých aktivit se sledování může týkat," podotkl komisař Rady Evropy.

Muižnieks uvítal snahu Polska zkrátit délku soudních procesů a menší využívání vazby před soudními procesy. Znepokojen je ale nedávným sloučením funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora, což podle něj má jen málo zemí Evropy.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Muižnieks kritizoval též novelu zákona o veřejnoprávních médiích. "Dát veřejnou televizi a rozhlas pod přímou kontrolu vlády jde proti standardům Rady Evropy o svobodě médií," řekl komisař RE.

Zpráva komisaře Muižniekse pochválila Polsko za ratifikaci konvence RE o boji s násilím na ženách a domácím násilím v loňském roce. Vyzvala nicméně k dalšímu úsilí v této oblasti, například k efektivnějšímu fungování azylů pro oběti domácího násilí a ke státnímu financování těchto objektů provozovaných nevládními organizacemi.

Zpráva také vyzvala polské úřady, aby zajistily povinnou sexuální výchovu do všech škol v zemi a aby všem ženám v Polsku umožnily přístup k antikoncepci.

Polské úřady by podle komisaře také měly dekriminalizovat interrupce a stanovit rozumné limity pro stupeň těhotenství, ve kterém je možno je provádět. Potraty jsou v katolickém Polsku zakázány s výjimkou tří případů: je-li plod špatně vyvinutý, těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy anebo pokud žena otěhotněla při znásilnění.