Britská poslankyně Jo Coxová zemřela poté, co ji ve čtvrtek v severoanglickém městě Birstall pobodal a postřelil útočník. Podle místní policie poslankyně v nemocnici podlehla vážným zraněním.

Jedenačtyřicetiletá Coxová ve čtvrtek měla naplánované schůzky s voliči v knihovně v Birstallu a útočník ji podle svědků zřejmě napadl před budovou.

"Muž v bílé kšiltovce" střelil poslankyni celkem třikrát. Následně prý vytáhl nůž a zasadil ženě několik bodných ran. Podle místní policie při útoku utrpěl zranění také 77letý muž, který je však mimo ohrožení života.

Krátce po útoku policie zatkla 52letého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítli spekulovat. Podle britských médií obyvatelé Birstallu muže identifikovali jako Tommyho Maira. Byl prý tichý a často místním pomáhal na zahradě.

Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítli spekulovat.

Podle některých britských médií svědci slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení, které usiluje o odchod Británie z Evropské unie. Místopředsedkyně hnutí Jayda Fransenová ale odmítla, že by její organizace měla cokoli společného s činem, který označila za "naprosto nechutný". Coxová se před nadcházejícím referendem angažovala na straně stoupenců setrvání země v EU.

Kvůli útoku kampaň podporující setrvání Británie v Evropské unii i kampaň prosazující odchod země z EU pozastavily všechny své plánované akce.

Labouristka Coxová patřila k odpůrcům odchodu Britů z evropského bloku.

"Pozastavujeme pro dnešek kampaň," uvedla skupina Stronger In, která podporuje setrvání Británie v EU. Záhy se k ní v tomto gestu připojili i zastánci brexitu.

Zděšení nad napadením poslankyně vyjádřil premiér David Cameron i předseda opoziční Labouristické strany a stranický šéf Coxové Jeremy Corbyn.

"Byla odhodlanou a starostlivou poslankyní. V myšlenkách jsem s jejím manželem Brendanem a jejími dvěma dětmi," uvedl na Twitteru Cameron.

Cameron se po napadení Coxové rozhodl zrušit svou plánovanou akci na podporu setrvání Británie v Evropské unii, kterou chystal na Gibraltaru.

Cameron měl ve čtvrtek v Gibraltaru, který je zámořským územím Spojeného království, pronést řeč na podporu setrvání své země v Evropské unii. Na jižní cíp Pyrenejského poloostrova sice odpoledne dorazil, na Twitteru ale oznámil, že shromáždění se konat nebude.

Obyvatelé Gibraltaru si podle průzkumů veřejného mínění přejí zůstat britským územím a v referendu se většina z nich chystá hlasovat pro setrvání Británie v EU.

Vraždu Coxové už odsoudila většina předních britských politiků. Za "zničující ránu naší demokracii" označil útok i bývalý premiér Gordon Brown. Jedna z hlavních tváří kampaně za odchod Británie z EU, exstarosta Londýna Boris Johnson uvedl, že je z vraždy poslankyně "smutný a v šoku". Mluvčí Buckinghamského paláce řekl, že královna Alžběta manželovi zesnulé pošle osobní kondolenci.

Vražda Coxové je útokem na demokracii

K tragické smrti poslankyně Coxové se vyjádřil také ministr zahraničí USA John Kerry. Její vražda je podle něj útokem proti všem, kdo věří v demokracii. 

"Je to útok proti všem těm, pro které je demokracie důležitá a kteří v ni věří," uvedl Kerry. Vyjádřil zároveň "hlubokou bolest" nad tím, že zemřela "mladá poslankyně s obrovským talentem".

Soustrast pozůstalému manželovi a dětem vyjádřila také německá a francouzská vláda. Zprávou o vraždě je zhrozená bývalá americká poslankyně Gabrielle Giffordsová, která v roce 2011 přežila pokus o atentát.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert zprávu o smrti Coxové označil za "smutnou a strašnou". Jménem kabinetu kancléřky Angely Merkelové vyjádřil pozůstalým soustrast. Za "hrozivý" označil čin také vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle předsedkyně německé strany Zelených Simone Peterové vede nacionalismus a štěpení "k nepochopitelné radikalizaci a násilí".

Francouzský premiér Manuel Valls řekl, že cílem útoku byly "demokratické hodnoty". "Nikdy to nepřijmeme," dodal.