Ruská vládní komise ve středu projednala program Národní technologická iniciativa, jehož vypracování si loni zadal ruský prezident Vladimir Putin. Na rozdíl od jiných byrokratických dokumentů tento program dává prostor k představivosti. Podle těchto plánů by se v Rusku v roce 2035 měl objevit vlastní programovací jazyk, bezpečný komunikační systém na principu kvantových technologií, a dokonce i teleportace. Vládní dokumenty získal moskevský list Kommersant.

Plán připravila vládní Agentura strategických iniciativ a má několik částí s názvy jako SafeNet, AutoNet, HealthNet a další. Prvně jmenovaný například pro období 2018–2025 počítá s vybudováním infrastruktury pro mobilní sítě 5G, budou vytvořeny vlastní operační systémy pro "kyberfyzické systémy", jako jsou autonomní automobily, bezpilotní stroje nebo inteligentní budovy. Bude také vyvinut domácí jazyk pro bezpečné a efektivní programování. Pro období 2025–2035 autoři dokumentu předpokládají "zavedení neuronového rozhraní, kvantové matematiky, použití přírodních jevů k předávání informací a teleportace".

Pro nejbližší dva roky ale program předpokládá o něco méně ambiciózní cíle. SafeNet chce především bojovat proti počítačovým zločinům. Cílem je snížit škody způsobené těmito trestnými činy ze současných 0,1 procenta HDP na 0,05 procenta v roce 2035.

Rozpočet na tento program do roku 2018 má hodnotu 10 miliard rublů (4,7 miliardy korun), přičemž 70 procent by mělo přitéct ze státní kasy, zbytek by měl být financován soukromými společnostmi.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Většina komentátorů na ruských sociálních sítích se soustředila hlavně na zmínku o teleportaci. Zkušení byrokraté ale vysvětlují, že podobné plány netřeba přeceňovat.

"V těchto prognózách na dvacet let dopředu se dá napsat prakticky cokoli, protože plnit to bude stejně někdo jiný," řekl Kommersantu jeden z vládních představitelů.

S tím nesouhlasí bývalý náměstek ministra informatiky Ilja Massuch: "Vývoj v IT je tak překotný, že plánování na 15–20 let je nutné. Jen je důležité si dávat postupné cíle, aby byl čas přehodnotit priority. Jinak je nebezpečí, že v podmínkách stabilního financování budeme pracovat na něčem nerealistickém." Vědci upozorňují, že neuronová rozhraní nebo kvantová matematika nejsou žádným sci-fi, ale z laboratoří se postupně blíží do výroby. "Teleportace přirozeně vypadá jako pohádka. Ale ve Stanfordu se již podařil pokus teleportace několika molekul na malou vzdálenost. Vezměte si také, kolik vynálezů posledních let původně bylo popsáno ve sci-fi literatuře," říká Alexandr Galickij z investičního fondu Almaz Capital Partners.