Tomáš Gatěk, který obchoduje s akciemi globálních rozvíjejících se trhů pro brokerskou skupinu Haitong Securities v londýnské City, říká, že po oznámení výsledků britského referenda zavládl mezi domácími kolegy pocit hrdosti na ostrovní nezávislost. Cizinci naopak podle Gaťka zažívají šok.

Na jedno z nejdramatičtějších rozhodnutí v moderní historii Velké Británie zareagovaly hlavně globální finanční trhy: libra oslabila na nejnižší úroveň od roku 1985 a ztráty zaznamenaly akciové trhy v Asii i Evropě. Propady akcií byly největší u bank, například podíly HSBC ztratily přes čtyři procenta.

Představitelé HSBC, JPMorgan či Morgan Stanley totiž v předchozích týdnech varovali, že odchod země z EU může tyto finanční domy přimět přesunout tisíce zaměstnanců z Londýna do jiných metropolí, například do Paříže nebo Frankfurtu. Zatímco propady na trzích připomněly investorům reakci na finanční krizi z let 2008 a 2009, centrální banky na celém světě vyjádřily odhodlání podpořit uklidnění trhu finančními opatřeními.

Gatěk pracuje v londýnské City už 10 let. Pracoval jako obchodník s akciemi například pro ING, KBC a Banco Espírito Santo.

HN: Jaká je u vás atmosféra? Jak na brexit reagují vaši kolegové?

Co se týče atmosféry, tak naštěstí není tak špatná, jak se v případě brexitu zpočátku čekalo. Mezi místními lidmi je patrná jakási národní hrdost. Všichni to vidí tak, že riziko je teď hlavně na straně EU a eurozóny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

HN: A jak vnímáte ten páteční ranní propad trhu v Británii a oslabení libry?

Ty poklesy trhu se dají vnímat i jako příležitost k nákupu. Panuje tu teď spíš taková nálada, že ekonomika Británie je dost silná a země to zvládne. Ale v pátek ráno to bylo přece jen hodně velké překvapení. Zatímco u místních to vzbuzuje jakousi národní hrdost a pocit, že Británie vše zvládne sama a lépe, cizinci tady to spíš to vnímají jako šok.

HN: A nebojí se investoři nějakého nekontrolovaného propadu trhů a případně zpomalení ekonomického růstu v celé Evropě, včetně Británie? Nebo dopadů na velké banky, z nichž některé před brexitem hrozily přesunem zaměstnanců z Londýna?

Většina investorů to vnímá spíš jako riziko pro EU a pro euro. Co se týče bank, některé z nich mají většinu byznysu stejně hodně mimo Británii, takže tam může být dopad jen omezený…

HN: A co riziko, že se sníží rating Británie, o kterém se také mluví?

Na to je třeba se dívat relativně, v porovnání s jinými zeměmi. Takové riziko hrozí teď všude v Evropě.

HN: Jaký předpokládáte vývoj na akciových trzích? Jaké jsou podle vás šance, že trhy budou dál klesat a vliv brexitu bude trvat měsíce?

Trhy budou hodně nervózní a předpovídat v tuto chvíli, co bude dál, je hodně těžké. Zatím toho nevíme mnoho o reálných dopadech brexitu. Jestli je tu nějaká příležitost k nákupu, tak zatím maximálně na jeden den.