Kdyby Britové znali českou politiku, možná by se nyní o čelném představiteli kampaně za vystoupení ostrovů z EU Borisi Johnsonovi říkalo, že vypadá jako Jiří Paroubek po
shození Topolánkovy vlády v roce 2009.

I Johnson se místo sladkého vítězství najednou hrozí důsledků svých kroků. Zatímco do čtvrtka horoval za odchod Británie z EU, nyní už říká, že není kam spěchat. Příznivci brexitu totiž nemají žádný jasný plán, jak docílit slibované kvadratury kruhu − odejít z EU a udržet si všechny výhody přístupu na evropský jednotný trh. Ať už nyní padají jakkoliv silná slova, žádný rychlý odchod Británie není rozhodně na obzoru. Emoce vyvolané referendem se brzy přenesou do minimálně dvouletého nudného expertního sporu Bruselu a Londýna o podobu nové smlouvy.

A není přitom vůbec vyloučeno, že na konci z jednání vypadne něco, nad čím si příznivci brexitu řeknou: "Sakra, vždyť to je to samé, jako kdybychom v té prokleté Evropě zůstali!"

Britové si možná prožijí něco podobného jako Řekové minulý rok. Ti také hrdě v referendu ukázali vztyčený prostředníček Bruselu, aby pak potupně přijali úplně všechny podmínky svých partnerů. Brity čeká něco podobného, pokud si konečně uvědomí, o co by ztrátou přístupu na společný trh přišli.

Johnson a další lídři brexitové kampaně tvrdili, že je v zájmu Británie i EU dohodnout pokračování jednotného trhu bez bariér. To možná bude platit pro zboží, ale těžko pro služby. A britské finančnictví to může připravit o hodně. To si už snad všichni v Británii uvědomili, když po rezignaci britského eurokomisaře dostal jeho portfolio finančních služeb komisař, který má na starosti euro.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se