I poslední z velkých ratingových agentur odebrala Velké Británii nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti, proslulá AAA. Agentura S&P v pondělí večer oznámila, že hodnocení snižuje hned o dva stupně na známku AA, přičemž výhled je podle ní negativní.

Agentura, které drží téměř polovinu tržního podílu na trhu ratingů, tak varuje, že hodnocení může dál snížit. Negativní výhled podle ní odráží rizika horšího ekonomického výhledu, rozpočtové stability i dopadu "brexitu" na roli libry jako rezervní měny. Pro pověst Británie jako spolehlivého dlužníka je negativní zvyšující se pravděpodobnost dalšího referenda o samostatnosti Skotska, čímž "je ohrožena ústavní a ekonomická integrita Spojeného království," soudí S&P. Agentura o možnosti zhoršení ratingu informovala již bezprostředně po vyhlášení výsledku referenda. 

Konkurenční agentura Moody's i menší Fitch Británii hodnocení AAA odebrala dlouho před začátkem kampaně k referendu. Obě také varovaly, že své hodnocení mohou snížit. Snahu zachránit pro Británii nejvyšší rating, který vládě pomáhá ke snížení nákladů na financování státního dluhu, bylo prioritou konzervativního ministra financí George Osborne od jeho vstupu do vlády v roce 2010. 

Cameron uklidňuje obavy

Obavy z ekonomických dopadů odchodu Británie z EU se během pondělí snažil mírnit britský ministr financí George Osborne. "Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl na pondělní tiskové konferenci konzervativní ministr, který spolu s premiérem Davidem Cameronem vedl kampaň za zachování britského členství.

Trhy však zažívají velmi turbulentní období. Burzy během pondělka dál klesaly, naopak rostou ceny dluhopisů. Libra oslabila vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 31 let. Investiční banka Goldman Sachs předpovídá Británii pád do recese. 

Vývoj kurzu libry od začátku 70. let, kdy došlo ke zrušení vazby dolaru (a skrze něj i dalších měn) na zlato. Na historické minimum k dolaru klesla libra 5.března 1985

Vývoj kurzu libry od začátku 70. let, kdy byla zrušena přímá vazba dolaru a dalších světových měn na zlato. Na historické minimum k dolaru klesla libra 5. března 1985 - zdroj Reuters.

V Praze o referendu v pondělí jednali ministři zahraničí visegrádské čtyřky s šéfy francouzské a německé diplomacie. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po schůzce řekl, že odchod Británie nezastaví další vývoj EU.

Cameronova vláda nyní ustaví nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Evropské unie. Cameron v pondělí vzkázal, že se nenechá tlačit k urychlené aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z EU. Podle premiéra také není důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:21
On-line reportáž začíná

Vývoj po britském referendu o odchodu země z Evropské unie sledujeme on-line.

07:22
Zaorálek: EU by se měla soustředit na praktické věci

Zaorálek chce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi navrhnout, aby na úterním summitu Evropské unie zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci, jako je nezaměstnanost, nerovnost v Evropě, zabránění dalších finančních krizí nebo otázka bezpečnosti.

07:25
Papež František varoval před "balkanizací" Evropy

"Je něco, co v tomto objemném svazku nefunguje, ale nesmíme vyhazovat dítě i s vaničkou. Zkusme věci nastartovat, znovu vytvořit," řekl novinářům v letadle během návratu z Arménie.
Podle něj může unie obnovit svou sílu tím, že bude otevřena "tvořivosti a zdravé nejednotě". "To znamená dát zemím v Evropské unii více nezávislosti, více svobody."

07:27
Rasistické incidenty po referendu

Velké Británii se po referendu vyhrotila nálada ve společnosti natolik, že dochází k mnoha rasistickým incidentům vůči lidem z východní Evropy.
Neznámí útočníci mimo jiné pomalovali polské kulturní centrum v Londýně rasistickými grafitti. Následky útoku, který se stal v neděli ráno, pracovníci kulturního střediska odstranili.

07:44
Johnson: Imigrační politika musí odpovídat potřebám britského průmyslu

Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců, konstatoval možný Cameronův nástupce Boris Johnson. Pokud jde o imigrační politiku, ta musí odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu.

07:54
Finanční trhy podcenily výsledek hlasování o brexitu

Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše proto, aby se situace na trhu uklidnila.

"Byl zde násilný, brutální, okamžitý masivní pohyb, kdy libra klesla o deset procent," řekla.

08:10
BBC: Labouristický šéf Corbyn sabotoval kampaň za Remain

Po oznámení výsledků čtvrtečního referenda o brexitu řada členů vedení strany britských labouristů vyčítala svému šéfovi Jeremymu Corbynovi, že kampaň za setrvání v Evropské unii nevedl dost aktivně. Na protest proti Corbynově politice mu několik členů jeho stínového kabinetu vypovědělo podporu a odstoupilo ze svých funkcí.

Corbyn v prohlášení vydaném v neděli večer v Londýně uvedl, že jejich rezignace lituje, ale sám odstoupit nehodlá. Více se dočtete zde.

08:20
Představitelé Německa, Francie a Itálie budou diskutovat o brexitu

Podle BBC je pravděpodobné, že budou požadovat co nejrychlejší odchod Británie z EU. Jejich prioritou je stabilizace situace, zejména na trzích.

08:26
Corbyn čelí stále většímu tlaku

K rezignaci ho vyzval mimo jiné dosavadní labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu Chris Bryant.

Pokud Corbyn neodstoupí, může se podle Bryanta zapsat do historie jako ten, který rozštěpil Labouristickou stranu. "Vyzývám vás, neboť jste čestný muž, abyste učinil čestný krok a udělal jediné rozhodnutí, které by odvrátilo možnou zkázu, a to je rezignace," napsal Bryant ve svém rezignačním dopise Corbynovi.

Britský labouristický šéf Corbyn čelí rostoucímu tlaku k odchodu

08:36
Jsme připravení na vše, co může přijít, řekl britský ministr financí

Britský ministr financí George Osborne se poprvé od referenda objevil na veřejnosti. Prohlásil, že už v pátek hovořil se svými kolegy z G7 o otřesech na finančních trzích, které způsobily výsledky čtvrtečního refernda.
Prioritou nyní podle něj je minimalizovat škody, přičemž centrální banka Bank of England je připravena sáhnout do krizových fondů.

"V nadcházejících dnech nepůjde o klidnou plavbu... ale neměli bychom podceňovat své odhodlání... a jsme připraveni na vše, co může přijít," prohlásil.
Finanční systém v Británii je podle něj nyní nastaven tak, aby utlumil ekonomické šoky, a ne je prohloubil, jako tomu bylo během finanční krize v roce 2008.

08:39
Britská libra po Osbornově projevu trochu posílila

I tak ale činí ztráta z rána 1,7 procenta. Momentálně je její kurz vůči americkému dolaru 1,345.

08:50
Zastánci brexitu neměli plán

Představitelé kampaně za odchod Velké Británie z EU údajně neměli žádný plán, který by se týkal situace, že by Britové skutečně v referendu hlasovali pro brexit.

09:00
Čínský premiér okomentoval britské referendum

Čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval ke společnému úsilí s cílem obnovit globální ekonomickou důvěru po šoku, který způsobilo britské referendum.
Referendum "mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy. Jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice," řekl čínský premiér v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.
Nezvykle přímé prohlášení čínského představitele, který jen zřídka komentuje záležitosti jiných vlád, odráží rozsah potenciálního dopadu ekonomických turbulencí v rámci EU po britském referendu.

09:10
Karikatura listu The Times
09:20
Britské hospodářství podle Osbornea odchod z EU zvládne

"Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl na pondělní tiskové konferenci britský ministr financí George Osborne.

O Osborneovi, který spolu s Cameronem vedl kampaň za zachování britského členství, se od pátku spekuluje jako o další možné politické oběti brexitu. "Svou roli oznámím v příštích dnech," odpověděl na dotaz ke své další budoucnosti v Konzervativní straně.

Britské hospodářství podle Osbornea odchod z EU zvládne

09:35
Corbynovi chodí další a další rezignace

Svůj konec nově oznámili stínový ministr ozbrojených složek Toby Perkins či stínová ministryně zahraničí Diana Johnsonová.

09:45
Polský ministr: Nemůžeme nutit Británii co nejrychleji odejít

Británie by neměla být nucena k co nejrychlejšímu odchodu z Evropské unie. Uvedl to v pondělí polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski před odletem do Prahy, kde se má setkat s kolegy z visegrádské čtyřky.

"Potřebujeme delší čas na rozmyšlení. Nemůže to být ukvapená akce, nelze naléhat a nutit Británii k co nejrychlejšímu odchodu," uvedl.
Reagoval tak na páteční vyjádření špiček EU, které vyzvaly k co nejrychlejšímu zahájení jednání o odchodu Británie z EU, jakkoli by to mohlo být bolestné.

09:47
Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn znovu obsadil deset pozic stínových ministrů, kteří rezignovali. Sám ale čelí velkému tlaku k odstoupení.

K rezignaci ho vyzval mimo jiné dosavadní labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu Chris Bryant.

09:55
10:00
Brexit podle CNN nevěští nic dobrého pro evropské levné aerolinky

Odchod Británie z EU ohrožuje výhody, které společnostem jako EasyJet, Rynair nebo Vueling skýtá jednotný trh.

10:06
"Obávám se, že Evropa prožije vlnu separatismu a nacionalismu. Musíme ale být připraveni postavit se mu čelem," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard dále řekl, že pro pokračování evropského projektu existuje řada argumentů. EU je podle něj "nejlepší pojistka proti tomu, aby se opakovaly hrůzy 20. století".

10:10
Výsledkům britského referenda se bude na úterním mimořádném zasedání věnovat i Evropský parlament.
10:13
10:14
Kdyby se konala obdoba britského referenda v Německu, pro setrvání své země v EU by se vyslovilo 82 procent lidí.

Jen 14 procent Němců by nyní hlasovalo pro vystoupení z EU.

10:18
Kdy nakoupit libry? A jak brexit dopadne na pracovní trh?

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil odpovídá v on-line rozhovoru HN.

10:21
Spojené státy chtějí hrát aktivní roli prostředníka ve vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií.

"Nejdůležitější je, aby lídři spolu spolupracovali a zajistili co nejvíce kontinuity, stability a jistoty," uvedl ministr zahraničí USA John Kerry před cestou do Evropy, kde v pondělí navštíví Brusel i Londýn.

10:24
Evropské akcie zahájily týden poklesem, za kterým nadále stojí nervozita po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie.

Panevropské indexy STOXX 600 a FTSEurofirst 300 krátce po zahájení ztrácely 0,6 až 0,7 procenta. V prudkém poklesu pokračují i britské banky.

10:25
Česká vláda schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU.
10:31
Pozitivní efekt Osborneova uklidňování neměl dlouhého trvání. Libra se opět vrátila k poklesu.
10:41
Odpovědí na rozhodnutí Britů odejít z EU podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nemůžou být pokusy o překotnou integraci za každou cenu.

"Poučení je pro všechny stejné: politikům se nevěří," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

10:45
Británie se kvůli rozhodnutí opustit Evropskou unii ocitne pravděpodobně do roka v recesi.

"Nyní očekáváme, že (britská) ekonomika vstoupí do začátku roku 2017 do mírné recese," napsali ve zprávě klientům ekonomové Jan Hatzius a Sven Jari Stehn z investiční banky Goldman Sachs. Takzvaný brexit zároveň zbrzdí globální ekonomický růst.

10:47
Maďarsko chystá pobídky pro investory, kteří po referendu odejdou z Británie.

Prohlásil to maďarský ministr hospodářství Mihály Varga v rozhovoru, který otiskl ekonomický list Világgazdaság. Ministr ujistil, že Maďarsko nemá v úmyslu následovat příkladu Británie a opustit EU.

10:50
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prý chce brexit využít k rozšíření eurozóny.

Eurem by se do budoucna platilo v celé Evropské unii, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvoláním na zdroje z Junckerova okolí.

10:54
Zaorálek ujistil, že projekt Evropské unie bude pokračovat dál a státy by se měly snažit přesvědčit veřejnost, že má smysl a je pro lidi užitečný.

Na setkání se svými protějšky z V4, Německa a Francie český ministr zahraničí se rovněž vyslovil pro vytvoření nového vztahu s Británií: "Máme zájem na tom, aby byl vztah kvalitní a abychom se něm chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují."

10:58
Německá média si všímají nedělního vyjádření Lubomíra Zaorálka, že Junckera v současné době nevidí jako muže na svém místě.

Například server deníku Die Welt píše o silné kritice ze strany šéfa české diplomacie.

11:00
Francouzský ministr financí Michel Sapin trvá na tom, aby Británie v odchodu z Evropské unie postupovala co možná nejrychleji.

"Měla by Británie rychle odejít? Ano. Francie stejně jako Německo si myslí, že když Británie hlasovala pro brexit, mělo by se s brexitem začít hned," řekl Sapin v dnešním rozhovoru se televizí France 2.

11:01
Pokud bude Británie se začátkem jednání o odchodu země z Evropské unie čekat do října, způsobí to nejistotu na trzích a poškodí to ekonomiku.

Německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk to v pondělí řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. "Každý další den nejistoty brání investorům, aby do Británie a také na evropské trhy vložili své peníze," řekl eurokomisař.

11:05
Podle slovenského ministra zahraničí Miroslav Lajčák v Praze řekl, že proces další obrody Evropské unie musí být řízený členskými státy.

"Myslím si, že každý by se měl zamyslet nad tím, proč se to (brexit) stalo a proč lidé ztrácejí důvěry v Evropskou unii. Měli bychom začít každý sám od sebe," prohlásil Lajčák.

11:10
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák v Praze kritizoval současnou Evropskou unii.

"Řeší se množství institucionálních věcí, kterým lidé nerozumí. A mají pocit, že zbytečně regulujeme jejich život tam, kde to není nutné a naopak zklamáváme tam, kde čekají jasné praktické otázky," řekl Lajčák po jednání s kolegy z visegrádské čtyřky a šéfy francouzské a německé diplomacie.

11:14
David Cameron nejspíš vejde do dějin jako premiér, který rozdělil Evropskou unii i samotné Spojené království.

Cameron: Muž, který zavinil brexit. A rozdělil Evropskou unii i Velkou Británii. Přečtěte si pondělní Téma v Hospodářských novinách.

11:24
11:24
Akcie britských bank se od referenda propadly už o zhruba 30 procent.
11:27
Kontroverzní petici na vypsání druhého referenda podepsalo už 3,6 milionu lidí.

Žádají britskou vládu, aby druhé referendum vypsala proto, že pro vystoupení z EU hlasovalo méně než 60 procent voličů při účasti nižší než 75 procent.

11:35
11:40
V pátek byla na Úřadu průmyslového vlastnictví podána žádost na ochrannou známku Czexit.
11:42
Hlasování Britů v referendu podle Clintonové ukazuje, že je čas na rozvážné a zkušené politické vůdce.

V turbulentních dobách naopak není místo pro "bombastické komentáře", prohlásila exministryně zahraničí se zjevnou narážkou na svého vyzyvatele v boji o Bílý dům Donalda Trumpa.

11:45
Brexit může zdražit i budoucí obchodní výměnu mezi Británií a Českem a zpomalit růst.
11:52
Šéf Evropské rady Donald Tusk se před summitem EU v úterý bilaterálně sejde s českým premiérem Sobotkou.

Bilaterální setkání má naplánována také s italským premiérem Renzim, slovenským Ficem, španělským Rojoyem a nizozemským Ruttem.

11:58
Němci chtějí, aby unie byla lepší než dosud, zabývala se zásadními otázkami a neřešila byrokratické drobnosti, řekl bavorský premiér Horst Seehofer.

Nikdo v Německu nezpochybňuje smysluplnost Evropské unie, řekl Seehofer podle deníku Bild. Nad samotným brexitem vyjádřil lítost.

12:02
Podle předsedy ODS Petra Fialy by měl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker rezignovat.
12:05
Co bude s EU po brexitu? Uzavře se pod vedením Francie a Německa, nebo se rozpadne?

HN přináší přehledně v infografice čtyři scénáře vývoje.

12:20
Evropská unie s Británií nepovede žádné neformální rozhovory o odchodu z osmadvacítky, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení z unie.

Uvedl to v pondělí mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Konkrétní termín, do kdy by Británie takový krok měla učinit, však nesdělil.

12:24
Unie málo přesvědčovala Brity, že má smysl zůstat, říká Zaorálek.

Podle českého ministra zahraničí EU dávala Britům najevo, ať si jdou, když chtějí. "Zítra by to také mohl říct někdo nám," řekl Zaorálek v rozhovoru s HN.

12:45
Britská libra je jako na houpačce. Tendence klesající
12:57
Británie nemůže počítat s plným přístupem na společný trh EU, jestliže po rozluce s Bruselem zcela neotevře svůj pracovní trh občanům unijních zemí.

Podle agentury Reuters to dnes řekl irský ministr financí Michael Noonan. Stejný názor má i francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

13:00
Je čas nakoupit libry, poradil čtenářům HN ekonom.
13:04
Evropská unie musí zajistit, aby ji po Británii neopustily další země, řekla Merkelová.

Podle zdrojů agentury Reuters kancléřka na schůzi vedení své CDU zdůraznila, že EU by se měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany.

13:06
Podle Merkelové není správný čas pro to, aby EU usilovala o rychlé prohloubení spolupráce mezi státy, které používají společnou měnu.

O to podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung usiluje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který má zájem na rozšíření eurozóny na celou EU.

13:17
Britská libra prohloubila ztráty a vůči dolaru sestoupila na 1,3221 USD, což je její nové minimum za 31 let.

Kurz spadl pod minimum 1,3228 USD, na němž se ocitl v pátek. Ten den libra klesla o osm procent, nejvíc od zavedení plovoucího kurzu počátkem 70. let. Britskou měnu druhý pracovní den po sobě sráží nejistota ohledně dopadů rozhodnutí Británie opustit EU a dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby.

13:30
Švédové chtějí i po brexitu zůstat v unii, ukázal průzkum

Podle nového průzkumu by se pro setrvání v unii v případném referendu vyjádřilo 52 procent švédských voličů, 31 procent by bylo proti.

13:43
Poprvé v historii klesl roční výnos britských vládních dluhopisů se splatností 10 let pod jedno procento.

Důvodem není důvěra investorů v britskou ekonomiku, nýbrž naopak předpoklad, že Bank of England ve snaze utlumit dopady hlasování o brexitu na ekonomiku sníží úrokové sazby.

13:44
Desetileté dluhopisy britské vlády je nyní možné koupit za cenu odpovídající ročnímu výnosu pouhých 0,934 procenta.

To spolu s dalšími pohyby na trzích odpovídá očekávání snížení základní sazby Bank of England o 0,25 procenta.

13:45
Ještě nikdy nebyl propad hodnoty akcií a dalších aktiv za jediný den tak hluboký.

Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů (49 bilionů Kč). To je nový rekord.

13:49
Investor Jim Rogers se domnívá, že dolar je v brexitové situaci lepším bezpečným přístavem než zlato.
14:00
Velké americké banky zvažují odchod z londýnské City.

Ve hře je Paříž, Frankfurt či Dublin, dočtete se v pondělních HN.

14:02
Podle eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretuové brexit povede ke snížení unijního rozpočtu o 15 procent.
14:05
Lidová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotleby chce už tento týden začít sbírat podpisy pod petici za referendum o vystoupení Slovenska z EU.

Na to, aby byl plebiscit vypsán, potřebuje alespoň 350 000 podpisů. Kotleba je přesvědčen, že bez EU může Slovensko fungovat lépe.

14:12
Podle informací britské veřejnoprávní televize Channel 4 dnes premiér David Cameron oficiálně vyloučí konání druhého referenda.

Dopoledne se na tomto rozhodnutí shodla vláda ve snaze nerozdmýchávat plané naděje a vyhnout se dalším zmatkům.

14:18
Ze stínového kabinetu šéfa labouristů Jeremyho Corbyna už odešlo nebo bylo odvoláno 19 poslanců.

Dalších sedm zůstává a čtyři se mají teprve vyjádřit. Corbyn čelí rostoucímu tlaku na odchod z čela strany kvůli tomu, že se podle řady svých stranických kolegů v kampani před referendem nedostateně zasazoval o setrvání Británie v EU.

14:30
Britský premiér Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z EU, za suverénní rozhodnutí.

Po jednání britské vlády to oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU.

14:35
Výsledek referenda, v němž se Britové rozhodli opustit EU, podle Kerryho nijak neovlivní nadcházející červencový summit NATO v Polsku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že po takzvaném brexitu vzrostl význam aliance jako platformy pro spolupráci mezi Evropou a Severní Amerikou.

14:48
USA si i po brexitu uchovají speciální vztah k Británii, ujistil ministr zahraničí USA John Kerry.

Po jednání s představiteli Evropské komise Kerry také zdůraznil, že Spojené státy mají zájem na silné Evropské unii.

14:53
Brexit dopadne i na Rusko, většina jeho rezerv je v eurech.

Rusko doufá ve zrušení sankcí, bez Velké Británie by to mohlo být jednodušší. Čtěte dále v HN.

15:22
Ministři zahraničí Německa a Francie ve společném prohlášení vytyčili body, na něž by se měla EU v budoucnu soustředit.

Jsou jimi silnější společná bezpečnost, koordinace obranného průmyslu, společný boj proti terorismu, společná azylová a migrační politika, dokončení monetární unie, vznik Evropského měnového fondu a posílení eurozóny, domnívají se Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault.

15:31
Nový britský premiér a šéf vládních konzervativců má být vybrán do 2. září.

Do čtvrtečního poledne se mají shromáždit nominace na funkci. Oznámil to stranický výbor, který volbu nového šéfa strany a zároveň premiéra organizuje.

15:34
Role Němců v Evropské unii zřejmě posílí.

Mohou se stát klíčovým spojencem USA, píše z Německa zpravodajka HN Barbara Bublíková.

15:39
Newyorská burza zahájila pondělní obchodování dalším poklesem.
15:40
Akcie britských bank jsou nadále pod tlakem masivních výprodejů.

S akciemi bank Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS) se dokonce na čas přestalo obchodovat poté, co se jejich kurz propadl o 18, respektive 26 procent. Akce RBS se v další fázi mírně zotavily a jsou zhruba o 16 procent levnější než při začátku pondělního obchodování.

15:59
16:03
Americký ministr financí Jack Lew v rozhovoru s televizí CNBC uvedl, že nezaznamenal žádné známky toho, že by výsledek britského referenda vedl k finanční krizi.
16:33
Existuje šance, že bude vypsáno druhé referendum?

Komentátor deníku Financial Times Gideon Rachman nevěří, že Británie opravdu odejde z EU. Možný budoucí premiér Boris Johnson totiž podle něj prosadí druhé referendum, které po ústupcích z Bruselu členství v unii schválí.
Rachman staví na únorovém Johnsonově výroku:  "Existuje pouze jeden způsob, jak dosáhnout změn, které potřebujeme - a to zvolit odchod. Protože celá historie EU ukazuje, že (oni) skutečně naslouchají hlasu lidu jen v případě, že řekne Ne." 
FT připomínají, že Johnson byl bruselským korespondentem v době dánských referend o Maastrichtské smlouvě, kde mohl vyjednávání předcházející druhému všelidovámu hlasování sledovat zblízka. Současně je faktem, že Johnson není vyhraněným příznivcem brexitu a stranu, na kterou se v této otázce postavil, si vybral až poměrně pozdě. 

16:38
16:56
Premiér David Cameron předstoupil před poslance Dolní směnovny britského parlamentu.

"Máme povinnost opět sjednotit zemi," prohlásil s tím, že nenávistné činy a útoky na cizince je třeba vymýtit. "Tito lidé sem přišli a velkým dílem přispěli naší zemi," řekl.

16:57
David Cameron potvrdil, že britská vláda prozatím v této fázi nespouští článek 50, který řeší vystoupení z Evropské unie.

Výsledek referenda nicméně označil za jasný a nezpochybnitelný.

17:11
Druhé referendum nebude

Cameron souhlasí s tím, že parlament je suverénní těleso, podle jeho názoru ale musí respektovat výsledky referenda. Konání druhého referenda z tohoto důvodu vyloučil.

Na nové vládě potom podle jeho slov bude rozhodnutí, jestli Velká Británie vstoupí do Evropského hospodářského prostoru.

17:12
Polsko výrazné zpomalení růstu ekonomiky kvůli brexitu nečeká.

Britské rozhodnutí odejít z Evropské unie by mohlo v letošním a příštím roce zpomalit růst hrubého domácího produktu Polska o maximálně 0,1 až 0,2 procentního bodu. Agentuře Reuters to dnes řekl náměstek polského ministra financí Leszek Skiba.

17:16
Sobotka: EU musí zabránit odchodu dalších členských zemí

Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak unii zatraktivnit pro uchazečské státy, řekl českým novinářům před odletem do Bruselu premiér. "Musíme udržet sedmadvacítku pohromadě," prohlásil Sobotka.

17:17
Angus Robertson ze Skotské národní strany připomněl, že "Skotsko drtivou většinou zvolilo v EU zůstat".

"Nemáme v úmyslu vidět Skotsko vystupovat z Evropské unie," řekl s tím, že pokud bude referendum o nezávislosti vyžadováno, podpoří jeho konání.

17:24

Na sociálních sítích se diskutuje, proč v Dolní sněmovně nevystoupil také zastánce tábora Leave Boris Johnson. Ptá se i novinářka a historička Anne Applebaumová.

17:30
Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie chce nicméně Cameron plně zapojit i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska.

Podle něj bude Británie po odchodu z EU usilovat o zachování všech bezpečnostních dohod s blokem nezávisle na budoucích vzájemných vztazích. Zdůraznil také, že Londýn bude chtít udržet co nejpevnější ekonomické vztahy se svými evropskými sousedy.

17:38

Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici si nemyslíš, že by brexit mohl Evropskou uniii dostat do recese. "Článek padesát by měl být spuštěn co nejdříve," řekl serveru Bloomberg Moscovici.

17:39
Ropa klesla o více než 2 procenta

Světové ceny ropy dnes klesly o více než dvě procenta kvůli přetrvávajícím obavám ohledně ekonomických důsledků odchodu Británie z Evropské unie. Navázaly tak na páteční zhruba pětiprocentní propad. Poptávku po ropě tlačí dolů rovněž silnější kurz dolaru.

17:40
Sobotka nechce tlačit na pilu

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky nebude patřit k těm, kdo budou "tlačit na pilu" a požadovat urychlené vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Podle Sobotky nyní v ostrovní zemi vypukla vleklá politická krize a "chaos" a je třeba nejdříve vyjasnit, kdo za Británii bude vyjednávat. Podmínky odchodu pak musí schválit zástupci všech unijních zem

17:42
Khan proti nenávisti

Starosta Londýna Sadiq Khan dnes vyzval obyvatele metropole, aby se postavili proti nenávistným projevům vůči přistěhovalcům z jiných zemí Evropské unie. Podobné xenofobní útoky vypukly po odhlasování odchodu Británie z EU a úřady je nebudou ani v nejmenším tolerovat, zdůraznil podle webu listu London Evening Standard Khan.

17:44
Propad libry pokračuje mírnějším tempem

Na globálních finančních trzích dnes pokračoval výprodej rizikových aktiv v čele s akciemi a na nová minima padal kurz britské libry.

Pohyby cen a kurzů se ale proti pátečním propadům zřetelně zmírnily. Britští i někteří další vládní představitelé se snažili zklidnit trhy, vykolejené nečekaným čtvrtečním hlasováním o odchodu Británie z Evropské unie.

Britská libra dnes vůči dolaru sestoupila až na 1,3152 USD, nové minimum za 31 let, později se pohybovala kolem 1,3180 USD. Britskou měnu druhý den od referenda sráží nejistota ohledně dopadů "brexitu" a dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby.

18:19
Corbyna čeká hlasování o nedůvěře

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn ztratil během posledních dvou dnů dvacet členů své stínové vlády. Zítra ho čeká hlasování o nedůvěře. Labourističtí poslanci rozhodnou o Corbynově dalším setrvání ve funkci v tajné volbě, výsledky by měly být známy ve čtyři hodiny odpoledne.

Stanice Sky News odhaduje, že až 70 % poslanců bude hlasovat pro takzvaný Jexit, tedy Corbynův konec.

18:41
Brexit i na Wimbledonu

Dopady Brexitu se nevyhnuly ani tenisovému Wimbledonu, který začal právě dnes. Propad britské libry srazil prize money pro vítěze o zhruba 10 %. V posledních letech přitom odměny každoročně stoupaly a Wimbledon byl po US Open druhým nejštědřeji dotovaným grandslamem.

Ke čtvrtečnímu referendu se dnes vrátil také britský tenista James Ward. Na tiskové konferenci po prohře s obhájcem titulu Novakem Djokovičem prohlásil, že hlasoval pro odchod země z Unie. „Se svým rozhodnutím jsem spokojený,“ řekl. Británie podle něj jen potřebuje přestat panikařit.

18:41
Kaczyński: Tusk by měl zmizet z evropské politiky

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský odchod z Evropské unie. Podle něho by Tusk měl zcela "zmizet z evropské politiky".

18:43
Cizinci jsou vítáni, bez ohledu na brexit, tvrdí první ministr Walesu

První ministr Walesu Carwyn Jones se v emotivním projevu po zasedání kabinetu pokouší uklidnit nepřátelskou atmosféru, která v zemi po oznámení výsledku referenda panuje vůči cizincům a etnickým menšinám.

„Na postavení cizinců žijících a pracujících ve Walesu se nezměnilo vůbec nic. Zůstávají jako vždy vítáni,“ řekl Jones. „Bez ohledu na to, jak jsme hlasovali minulý týden, je povinností každého z nás postavit se komukoliv, kdo si myslí, že může urážet lidi jiných ras a národností,“ dodal Jones. Zároveň vyzval napadené, aby každý případ ohlásili na policii.

18:46
Brexit zasáhne zisky japonských automobilek

Nárůst kurzu japonského jenu v důsledku rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii podle analytiků sníží letošní zisky japonských automobilek. Ty se přitom s negativními dopady silné domácí měny potýkaly již před čtvrtečním referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro takzvaný brexit.

Analytici z banky JPMorgan předpokládají, že pokud kurz japonského jenu zůstane vůči dolaru v blízkosti 100 JPY/USD a vůči euru na zhruba 110 JPY/EUR, sníží to provozní zisky japonských automobilek asi o 17 procent. Podle analytiků z banky Credit Suisse každý nárůst jenu o jedno procento snižuje provozní zisky japonských automobilek v průměru o 2,5 procenta, napsala agentura Reuters.

18:52
Připadám si, že mě tu nechtějí, říká Čech žijící v Británii

Šok, smutek i obavy z budoucnosti dávají po referendu o vystoupení z EU najevo Češi, kteří žijí a pracují v Británii.

"Je to smutné, jako spousta lidí jsem to nečekal," řekl Petr Torák, který slouží v policii v anglickém městě Peterborough. "Hodně lidí má velký strach, bere to jako osobní útok, jako že oni nás tady nechtějí."

I když se pro přistěhovalce z EU bezprostředně nic nemění a dost dlouho měnit nebude, "není to přece jen jednoduché". "Člověk si najednou říká, co bude se mnou. Budu se muset vrátit, když tam nemám ani dům, nikoho v Čechách?"

18:59
Evropské akcie dnes navázaly na páteční propad

Západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 3,7 procenta na 1222,64 bodu, frankfurtský DAX a pařížský CAC 40 odepsaly tři procenta.

Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel jen o 2,55 procenta. Zatímco tento index podporuje růst akcií velkých vývozců, kterým pomáhá propad libry, výrazně hlubší je propad menších britských firem; jejich index FTSE 250 dnes ztratil téměř sedm procent.

19:13

"Není to zadarmo. Nic není zadarmo. Sorry, ale to je život," řekl vicepředseda CDU Angely Merkelové na otázku, zda-li by Velká Británie mohla zůstat v jednotném trhu EU.

19:19
Evropští politici volají po novém impulsu pro EU

Německo, Francie a Itálie chtějí dát Evropské unii zasažené nadcházejícím brexitem nový impuls. V Berlíně se na tom dnes shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi, podle nichž by se unie v příštích měsících měla zaměřit na otázky bezpečnosti, hospodářského růstu, mladých občanů a eurozóny. Hollande a Renzi zároveň vyzvali Británii, aby při realizaci svého odchodu z EU jednala rychle.

19:29
Před britským parlamentem se schází příznivci předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Jeho setrvání v čele strany přišly podpořit stovky lidí.

 

 

19:31
Chceme oboustranně výhodnou dohodu, tvrdí Sobotka. Podle něj se Česko musí připravit na budoucí referenda

"Přejeme si, aby se podařila domluvit dohoda mezi EU a Británií, která bude oboustranně výhodná. Obávám se, že se možná nestihne do dvou let," uvedl premiér Bohuslav Sobotka na setkání s Čechy pracujícími v Bruselu.

"Musíme se připravit i na to, že snahy o referendum o vystoupení z unie teď budou možná ve všech členských státech a je na vládách, včetně té české, aby jim dokázaly čelit," dodal Sobotka.

19:41
Dokud britská vláda nespustí článek 50, nebude Evropská unie podporovat žádná formální ani neformální jednání s Velkou Británií.

Na společném jednání v Berlíně se na tom shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a italský premiér Matteo Renzi.

„Článek 50 evropských smluv mluví jasně – členský stát, který si přeje opustit EU, musí informovat Evropskou radu,“ řekla Merkelová. Německo, Francie a Itálie mají spolu s Británií největší ekonomiky v EU.

20:08
Změna jazyka

Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. „Jediní Britové vybrali angličtinu. Irové zvolili gaelštinu, Malťané maltšinu,“ vysvětlila polská europoslankyně Danuta Hübnerová deníku Politico.

List Wall Street Journal si všiml, že po oznámení výsledků britského referenda začala Evropská komise ve svých veřejných výstupech více používat francouzštinu a němčinu.

20:13
S&P snížila Británii rating na úroveň AA

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

S&P již v pátek varovala, že předpokládaná politická, finanční a ekonomická rizika spojená s odchodem z EU zřejmě povedou ke zhoršení ratingu Británie. Konkurenční ratingové agentury Fitch Ratings a Moody's Investors Service snížily rating Británie ze stupně AAA už dlouho před začátkem kampaně k referendu.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

20:22
Davida Camerona tvrdě zkritizoval bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski

„Ano, snažil se referendum vyhrát, ale po desetiletích nespravedlivé kritiky EU vedené jeho konzervativci. Tato desetiletí dezinformování britské veřejnosti nyní nesou ovoce,“ řekl Sikorski s tím, že Camerona nechce na příštím jednání lídrů EU.

21:04
Právě skončila bouřlivá schůze labouristických poslanců

Dohodli se na zítřejším tajném hlasování o nedůvěře předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. On a jeho tým museli během jednání čelit ostré kritice. Ta pokračovala i po oficiálním ukončení schůze. Na chodbě plné novinářů obvinil poslanec John Woodcock Corbynova mluvčího, že podává novinářům zkreslené informace. „Každý den nás v médiích kritizuješ,“ vytkl mluvčímu Woodcock.

List The Guardian navíc přišel s e-maily, které mají dokazovat Corbynovu „laxnost“ v kampani před referendem. E-maily prý ukazují, že Corbynova kancelář měnila části projevů navržených v centrále labouristů. Corbyn měl mírnit některé formulace a snažit se z projevů vyjmout věty, které měly ukázat jeho osobní nasazení v kampani.

21:07
Vývoj kurzu libry k dolaru

Libra

21:10
Poměr libry k euru je to podobný, jen pokles je vzhledem k oslabení eura lehce menší

image 3

21:14
Británie prý odkládá prodej podílů v RBS a Lloyds

Britská vláda zrušila plány na letošní prodej podílů v bankovních společnostech Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje blízké ministerstvu financí. Vláda tak podle nich reaguje na výsledek čtvrtečního referenda.

21:15

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury Bloomberg mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

I když je nerozumné načrtávat přímé paralely, je zřejmé, že Británie prochází "turbulentním, matoucím a nepředvídatelným obdobím", řekl Peskov novinářům. Mnoho generací si podle něho jasně vzpomíná na tu dobu "nejistoty".

21:48
Euroskeptický tisk v Británii nyní varuje před následky brexitu

ritská média, zvlášť ta bulvární, která před britským referendem podporovala hlasování pro odchod z Evropské unie, nyní varují před jeho následky. Nejčtenější The Sun začal psát o obavách o možnosti cestování po Evropě, The Telegraph varuje, že se EU bude nyní chovat k Británii jak k Řecku, a The Daily Mail je znepokojen možností, že Británie už nebude moci v Calais dělat kontroly bránící přílivu uprchlíků.

Už den po hlasování The Sun varoval: "Občané Spojeného království brzy ztratí právo žít a pracovat v zemích EU v návaznosti na historické hlasování pro brexit."

The Telegraph, který před referendem upokojoval voliče před "strašením" zastánců unie z ekonomických následků brexitu, ztratil po referendu na optimismu. Jeho bruselský zpravodaj napsal, že britská ekonomika v oblasti služeb "skončí ve šrotu jako staré auto".

22:07
Ropa dál zlevňovala kvůli brexitu, Brent klesl nejníže za 7 týdnů

Světové ceny ropy dnes klesly o téměř tři procenta a severomořská ropa Brent se během obchodování propadla nejníže za sedm týdnů. Ceny ropy tak navázaly na páteční zhruba pětiprocentní propad: dolů je tlačí přetrvávající obavy ohledně ekonomických důsledků odchodu Británie z Evropské unie. Poptávku po ropě podkopává rovněž silnější kurz dolaru.

Cena ropy Brent uzavřela obchodování s poklesem 2,6 procenta na 47,16 dolaru za barel. Během dne se přitom propadla až na 46,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zakončila obchodování se ztrátou 2,8 procenta na 46,33 dolaru za barel.

22:26
Podle německého ministra financí se brexit už nedá zvrátit

"Nemyslím si, že by se rozhodnutí o brexitu dalo ještě zvrátit," prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble na přednášce v jihoněmeckém městečku Künzelsau s tím, že ho výsledek hlasování hluboce zklamal. "Je to vážně k pláči," řekl. Nyní je ale třeba především zachovat chladnou hlavu, "aby ze špatného rozhodnutí nevznikly ještě větší škody".

22:46
Americké akcie opět oslabily

Americké akciové indexy tak zažily nejprudší dvoudenní propad za zhruba deset měsíců.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 1,50 procenta a uzavřel na 17.140,24 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,81 procenta na 2000,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq se snížil dokonce o 2,41 procenta na 4594,44 bodu.

22:49
EFTA chce přijmout Británii zpět

Evropské sdružení volného obchodu (EFTA) je připraveno přijmout zpět Británii poté, co se její občané vyslovili pro odchod z Evropské unie. Uvedli to dnes podle agentury AP představitelé sdružení, které v současnosti zahrnuje Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Británie před více než půl stoletím pomáhala toto sdružení vytvořit jako protiváhu k Evropskému hospodářskému společenství (EHS), tedy předchůdci Evropské unie. V roce 1972 však Británie z EFTA vystoupila, aby se stala členem EHS. Švýcarský prezident Johann Schneider-Ammann uvedl, že návrat Británie by sdružení EFTA posílil.

22:50
Rating Británie dnes zhoršila rovněž agentura Fitch Ratings

Fitch Ratings dnes přikročila k dalšímu snížení britského ratingu, a to o jeden stupeň na AA z AA+. Varovala rovněž, že by v budoucnosti mohla hodnocení opět zhoršit.

22:53
On-line reportáž končí

Pondělní kontinuální on-line reportáž sledující pobrexitovou situaci ve světě, v Británii i na globálních trzích končí. Přejeme dobrou noc z karlínského newsroomu a situaci budeme sledovat znovu zítra.