Úterní sebevražedný útok na istanbulské letiště provedli zřejmě tři cizinci. Podle turecké agentury Anadolu, která se odvolává na zdroj z prokuratury, byli atentátníci občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska, přičemž Rus pocházel z Dagestánu. Počet obětí dnes vzrostl na 44, při útocích zemřeli i tři útočníci. Z asi 238 zraněných jich je 94 stále v nemocnicích.

Turecký ministr vnitra Efkan Ala dnes uvedl, že z celkového počtu více než čtyř desítek obětí bylo 19 cizinců. Jejich národnost neupřesnil. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že Černínský palác nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

Podle dřívějších zpráv zahynulo mimo jiné šest občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Číňan, Jordánec, Tunisan, Uzbek, Íránec a Ukrajinka. Tři z cizinců měli dvojí občanství. Podle šéfa firmy TAV Airports Holding, která provozuje Atatürkovo letiště v Istanbulu, zemřelo při útocích deset zaměstnanců letiště.

V noci na čtvrtek turecká média zveřejnila fotografie tří údajných atentátníků tak, jak je zachytily letištní bezpečnostní kamery. Jeden z nich měl i za letního počasí teplou bundu, druhý měl na sobě sako. Turecký deník Hürriyet tvrdí, že jeden z pachatelů útoku byl Rus původem z Dagestánu, který přijel do Turecka asi před měsícem s falešným pasem. Jiná turecká média o něm referují jako o Čečenci, který se dostal do Turecka loni ze syrské Rakky, bašty organizace Islámský stát.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Právě Islámský stát (IS) podezírá turecká vláda ze zodpovědnosti za atentát, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil. V řadách IS bojuje podle deníku The Daily Telegraph na 2000 džihádistů ze severního Kavkazu, přičemž mnozí jsou veteráni čečenských válek. Jako sebevražední atentátníci z řad IS při útocích na cizince však nejsou Čečenci příliš proslulí.

Britský deník The Daily Telegraph připomněl, že ve středu uplynulo druhé výročí ode dne, kdy radikální sunnitská organizace IS vyhlásila chalífát (vládu hlavy muslimské obce) na územích v Iráku a v Sýrii.

Policie po útoku vyslechla mimo jiné taxikáře Mahmuta Bağişe, který atentátníky na letiště přivezl asi půl hodiny před útokem. Podle deníku Hürriyet vypověděl, že muži mezi sebou mluvili cizím jazykem a měli tři batohy a kufr.

Sled událostí úřady oficiálně nepopsaly. Podle světových tiskových agentur se jeden z útočníků odpálil v příletové hale, jeden pronikl o patro výš a odpálil se v odletové hale. Třetí má na svědomí explozi před vchodem, která způsobila nejvíc obětí.

Turecké úřady tvrdí, že bezpečnostní opatření na třetím nejrušnějším evropském letišti, kterým loni prošlo 61 milionů pasažérů, neselhala. "Když se teroristům nepodařilo projít přes bezpečnostní skenery u vchodu, vrátili se pro zbraně a na kontrolní stanoviště pak začali střílet," prohlásil turecký premiér Binali Yildirim.

Turecká policie ve čtvrtek v souvislosti s útoky zadržela při rozsáhlé razii v Istanbulu a Izmiru 22 lidí. V několika istanbulských čtvrtích zasahovala současně na 16 adresách, kde zadržela 13 lidí, z toho čtyři cizince.