Slovensko neočekává od bratislavského summitu o budoucnosti EU návrhy radikálních změn fungování unie, je ale proti zachování současného stavu. Řekl to slovenský premiér Robert Fico po páteční schůzce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, která se uskutečnila u příležitosti začátku půlročního předsednictví Bratislavy v Radě EU.

"Nemáme žádný zájem na radikálních krocích. Stejně si nemyslíme, že by bylo správné konstatovat, že jedeme správným směrem, všechno je v pořádku a že není třeba nic měnit. Musíme se především soustředit na otázku komunikace, jak prodat úspěšný evropský projekt občanům, a dát odpovědi na další vývoj nejzávažnějších témat, která Evropskou unii zatěžují," uvedl Fico.

Dodal, že myšlenka zorganizovat bratislavský summit vznikla ještě před britským referendem, ve kterém se Britové minulý týden vyslovili pro odchod své země z EU.

Na konání neformální zářijové schůzky státníků 27 zemí EU kromě Británie, na které se očekává debata o budoucnosti unie, se shodl tento týden řádný summit EU. Podle Fica bude schůzka připravovaná spolu s unijními institucemi.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Slovenský premiér také uvedl, že debata na summitu by měla být podstatně širší než dopady britského referenda. "Navíc je dobré, že summit se uskuteční s jistým odstupem od referenda, protože trochu vychladnou hlavy, prostor bude přehlednější a budeme svobodnější v názorech, co se týče postupu ohledně brexitu," dodal.

Juncker označil chystaný neformální bratislavský summit za důležitou iniciativu. "Když se koná neformální schůzka, program není striktní, můžete diskutovat," řekl Juncker a dodal, že se summitu také zúčastní.

Předseda Evropské komise i slovenský premiér se shodli, že do aktivace článku 50 Londýnem ohledně takzvaného brexitu nesmí probíhat ani neformální vyjednávání s Británií o jejím vystoupení z unie.