Ankara oficiálně požádala Spojené státy o vydání duchovního Fethullaha Gülena, jehož považuje za strůjce nedávného neúspěšného převratu v Turecku. Podle televize CNN to v úterý oznámil turecký premiér Binali Yildirim v parlamentu na schůzce vládní strany AKP, jíž předsedal.

Bílý dům uvedl, že americký prezident Barack Obama v úterý telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Nabídl mu pomoc při vyšetřování pokusu o převrat, vyzval ho ale rovněž ke zdrženlivosti při trestání pučistů.

Krajně pravicová turecká Strana národní akce (MHP) by v parlamentu podpořila návrh na znovuzavedení trestu smrti, uvedl v úterý její předseda Devlet Bahceli. O zavedení nejvyššího trestu začala Ankara uvažovat po pátečním zmařeném pokusu o vojenský puč. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v úterý tyto úvahy označil za "krok špatným směrem".

"Pokud je k tomu (vládní strana) AKP připravena, my jsme taky," uvedl Bahceli. MHP se podle něj nebrání tomu, aby soudy trest smrti ukládaly v případě nebezpečí převratu, války či terorismus. "Pučisté by neměli znovu spatřit světlo světa," uvedl předseda nacionalistů.

Hlasy MHP, která je nejmenší ze čtyř tureckých parlamentních stran, by vládní straně AKP stačily k tomu, aby mohla o otázce znovuzavedení trestu smrti vypsat referendum. Společně mají v zákonodárném sboru 357 poslanců. Ke změně ústavy parlamentem je v Turecku třeba souhlas dvoutřetinové většiny v 550členném parlamentu, tedy přinejmenším 367 zákonodárců. Ke schválení ústavních změn v lidovém hlasování stačí prostá většina voličů.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Znovuzavedení trestu smrti už v pondělí odmítla podpořit opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Její mluvčí Ayhan Bilgen řekl, že pokud bude návrh přijat, nebude moci být použit zpětně. Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) v pondělí oznámila, že reakce na puč musí být v souladu se zákonem a že pučisté musí stanout před soudy.

O návrat trestu smrti do tureckého právního řádu usiluje po zmařeném pokusu o převrat prezident Recep Tayyip Erdogan. V rozhovoru se CNN uvedl, že je ochoten příslušný zákon podepsat, pokud se na tom shodne parlament. Turecký lid si podle něj přeje "rychlý konec", a ne účastníky zmařeného puče "držet dlouhá léta ve vězení a živit".

Premiér Binali Yildirim v pondělí varoval před ukvapenými závěry v debatě o potrestání pučistů. "Požadavek našich občanů ale nemůžeme ignorovat," dodal.

Podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga, jehož citoval list Financial Times, žádost o vydání Gülena neobsahuje žádný konkrétní důkaz, že se tento muž na pátečním pokusu o převrat podílel. Místo toho se v ní podle Bozdaga uvádí komplexní informace o vyšetřování duchovního, který býval spojencem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Gülena, který má v Turecku miliony příznivců a od roku 1999 žije v USA, Erdoganova vláda dlouhodobě viní ze snahy svrhnout režim.

Turecko přijme ve středu důležité opatření 

Turecká vláda ve středu přijme důležité rozhodnutí, které by mělo zemi zajistit stoprocentní bezpečnost po zmařeném pokusu o vojenský převrat. Poslancům své strany AKP to v úterý v parlamentu řekl premiér Binali Yildirim. O "důležitém rozhodnutí", které přijme Ankara ve středu, hovořil dnes už i prezident Recep Tayyip Erdogan. Yildirim také v souvislosti s pučem kritizoval Spojené státy.

Vláda udělá vše pro to, aby zajistila Turecku "stoprocentní bezpečnost" i za aktuálních "mimořádných okolností", které panují po zmařeném převratu, uvedl Yildirim.

Ve středu zasedne bezpečnostní rada státu a následně i kabinet. O "důležitém rozhodnutí", jež bude výsledkem zasedání, hovořil už před premiérem i prezident. O co přesně by se mělo jednat, ale neuvedl ani jeden z nich. Erdogan řekl, že rozhodnutí "zahájí v Turecku nový proces".

Yildirim v proslovu rovněž uvedl, že očekává, že se turecké hospodářství z šoku způsobeného neúspěšným pokusem části armády o převrat brzy vzpamatuje. Turky vyzval, aby se vyvarovali akcí, které by mohly podkopat bojeschopnost ozbrojených složek. Účastníky puče slíbil tvrdě potrestat, pomsty se však podle něj Turecko vyvaruje.

V zemi mezitím pokračují čistky státních institucí od údajných účastníků puče. Justice kvůli němu prověřuje 9322 osob. Po převratu však byly oznámeny rozsáhlé čistky dokonce i ve školství. Turecké ministerstvo školství propustilo 15.200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21.000 učitelů pracujícím v soukromých institucích.