Referendem to jen začalo. Boj o to, zda se Londýn rozvede s Bruselem, se přesunul k britským soudům. Vrchní soud v Londýně se v úterý poprvé zabýval podnětem britského kadeřníka, jehož právníci tvrdí, že Británie může z unie vystoupit jen se souhlasem parlamentu.

Vtip je v tom, že v parlamentu nemá myšlenka odchodu z unie dostatečnou podporu. Britský tisk uvádí, že podle soudců hlavní líčení proběhne v říjnu.

Nejde o ojedinělou stížnost. Před soudem se podle deníku The Guardian hovořilo nejméně o sedmi případech a soudci rozhodli, že tím hlavním bude podání investiční manažerky Giny Millerové z Londýna.

Argument, že rozhodnutí by mělo být v rukou parlamentu, zastává také více než tisícovka právníků, kteří v otevřeném dopise vyzvali bývalého premiéra Davida Camerona, aby Bruselu odchod oficiálně neoznamoval, dokud to neposvětí poslanci.

Co je článek 50 Lisabonské smlouvy

Tento článek smlouvy o fungování Evropské unie popisuje, jak z ní mohou členové vystoupit. Uvádí se v něm, že členský stát se pro odchod může rozhodnout v souladu se svými ústavními požadavky. Pak následuje dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek exitu.

Před soudem z úst vládních právníků zaznělo, že Cameronova nástupkyně Theresa Mayová rozluku s EU do konce roku neoznámí. Premiérka po nedávné schůzce se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou řekla, že s tímto krokem počká, dokud se na něm neshodne celá země. Tedy i Skotsko, které hlasovalo proti brexitu.

O tématu přinášíme rozhovor se známým britským právníkem Geoffreym Robertsonem, který patří k zastáncům setrvání Británie v unii a rozhodování o brexitu v parlamentu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se