Evropská unie by měla v říjnu zrušit vízovou povinnost pro Turky, nebo dohoda o migrantech, v rámci níž se Turecko zavázalo zadržovat uprchlíky proudící do Evropy, padne.

Podle agentury Reuters to německým médiím v pondělí sdělil turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu.

"Nechci hovořit o nejhorším možném scénáři - jednání s EU pokračují, ale je jasné, že buď budou platit všechny smlouvy současně, nebo je dáme stranou," řekl Çavuşoglu novinářům německého Bildu, když se ho zeptali, jestli stovky tisíc uprchlíků nacházejících se v současnosti v Turecku zamíří do Evropy, pokud EU neposkytne zemi bezvízový styk. 

Bezvízový styk s EU má být hlavní odměnou za spolupráci Ankary se zastavením přílivu migrantů do Evropy. Jednání o bezvízovém styku ale byla ovlivněna spory ohledně tureckých protiteroristických zákonů a kontroverzního zásahu Ankary proti nezdařenému červencovému puči.

V poslední době se unie s Ankarou dostala do křížku také kvůli prohlášením prezidenta země Recepa Tayyipa Erdogana o možnosti znovuzavedení trestu smrti. V Evropě pak začaly sílit hlasy po zastavení přístupových jednání o vstupu země do EU nebo o zastavení samotné dohody o uprchlících.

Díky dohodě do Řecka přišlo o 97 procent uprchlíků méně

Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázala výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro jeho občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek. Zavázala se také zintenzivnit turecká přístupová jednání.

Unie již také Turecku uvolnila přes dvě miliardy eur z celkově předpokládaných tří pro roky 2016 a 2017.

Dohoda, která platí od března, napomohla k rapidnímu poklesu počtu uprchlíků, kteří vstupují do Evropy. Podle evropské agentury Frontex, která koordinuje ochranu hranic Evropské unie, v červenci do Řecka připlulo o 97 procent méně uprchlíků než ve stejné období loni, naopak mírně vyšší nápor zažívá Itálie.