Firemní školení jsou povětšinou zaměstnanci brána jako nutné zlo, případně jako chvíle, kdy mohou "vypadnout" od stolu či ponku a přestat se tvářit, že něco dělají, když stejně nedělají nic. Firmy ale na školení pohlížejí jako na něco, čím zvyšují kvalifikaci zaměstnanců a co posléze prodávají jako ukázku toho, že se o "své" lidi doopravdy zajímají a starají. I proto zaměstnance zasypávají spoustou kurzů a dokonale propracovaných testů, kterými zvyšují povědomí zaměstnanců o tom, jak se chovat bezpečně na silnicích, co dělat při vyhlášení chemického poplachu, případně jak má vypadat firemní e-mail a proč je nutné pohlížet na komunitu LGBT přátelsky. N

ově ale získají ke školením ještě jednu ne zcela zanedbatelnou motivaci. Díky dostatečnému proškolení zaměstnanců na téma korupce, krádeže na pracovišti či daňové úniky se totiž budou moci vyhnout trestu.

Takzvaná trestní odpovědnost firem, která platí už čtyři roky, se do praxe dostává jen pomalu. Faktem je, že už při jejím zavedení se na zákon mnozí dívali s jistým podezřením. Ať už máme pocit, že nás "okrádá" dodavatel energie, vody, nebo informací, vždycky platí, že podvodů se dopouštějí výhradně lidé. Obdobně podezřívavě k tomu zřejmě přistupovaly i policie a soudy, kterým trvalo několik let, než si na nové paragrafy zvykly. Až teď začaly skutečně firmy žalovat, stíhat a leckdy také odsuzovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se