Masivní reforma ruských složek může vést k znovuobnovení kdysi všemocné KGB. Podle zdrojů moskevského listu Kommersant by se nová struktura měla jmenovat Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Kreml si od reformy slibuje efektivnější práci silových složek a omezení korupce v jejich řadách.

Hlavním vítězem plánované reformy je kontrarozvědka FSB, která získá znovu funkce své předchůdkyně KGB. V novém ministerstvu bude mít pod sebou i rozvědku SVR (bývalá 1. správa KGB) a většinu oddělení Federální služby ochrany (bývalá 9. správa KGB, odpovědná za ostrahu vysokých představitelů režimu).

Vladimir Putin si ale svou osobní tajnou službu zachová coby Službu bezpečnosti prezidenta, která bude také zajišťovat bezpečnost dopravy nejvyšších představitelů a jejich komunikaci.

Obdobnou pozici jako v dobách Sovětského svazu by nové ministerstvo mělo mít vůči ministerstvu vnitra, potažmo policii, a Vyšetřovacímu výboru, jakési ruské obdobě americké FBI. Pokud policie nebo vyšetřovatelé zahájí trestní stíhání na základě informací MGB, pracovníci ministerstva budou stíhání procesně dozorovat.

"Jestliže dříve jsme jen pomáhali při vyšetřování, tak nyní naším úkolem bude kontrolovat vyšetřování od okamžiku zahájení trestního stíhání po moment předání svazku k soudu," řekl Kommersant zdroj z FSB. Agenti podle něj také budou kontrolovat, nakolik efektivně policie bude využívat informace od tajné služby. Mělo by jít hlavně o citlivé případy, spojené s korupcí.

Podle informací Kommersantu se nový systém testuje na případu patrně nejmocnějšího ruskojazyčného mafiána Zacharije Kalašova alias Šakro Molodého. Ten před dvěma lety poslal své lidi vymáhat údajný dluh jedné podnikatelky, která si ovšem najala konkurenční skupinu. Výsledkem byla přestřelka v centru Moskvy, která skončila dvěma úmrtími. Šakro se následně pokusil předat úplatek ve výši jednoho milionu dolarů za propuštění jednoho ze svých podřízených.

Jenže FSB ho již sledovalo a následovalo zatčení několika vysoce postavených vyšetřovatelů kvůli korupci. Současně FSB procesně kontroluje i vyšetřování přestřelky a dalších aktivit bandy Šakro Molodého.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Předpokládá se, že celá reforma by měla být hotova do prezidentských voleb v roce 2018. Bude potřeba přijmout celou řadu zákonů vymezujících pravomoci nové struktury.

Vzhledem k výsledkům nedělních voleb, ve kterých Jednotné Rusko směřuje k ústavní většině, by to neměl být problém. Tím by mohly být finance. Jak upozorňuje Kommersant, na výplaty odstupného pro lidi, kteří budou chtít pracovat v nových strukturách, by mohly padnout desítky miliard rublů.