Polský parlament ve čtvrtek odmítl kontroverzní návrh zákona, který prakticky předpokládal zákaz potratů. Informovala o tom televize TVN24. Interrupce podle zamítnutého návrhu, který vyvolal protesty polských žen i kritiku v zahraničí, by byly možné jen v jediném případě, a to při ohrožení života matky.

Pro odmítnutí návrhu ve čtvrtek hlasovalo 352 ze 428 přítomných poslanců a 58 zákonodárců hlasovalo proti. Návrh předpokládal až pětiletý trest vězení pro lékaře za nedovolené ukončení těhotenství.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu, původně předlohu podporovala, ve středu na jednání právního výboru parlamentu od něj ale ustoupila. Výbor nakonec po bouřlivé debatě návrh odmítl.

"PiS hájí a nadále bude hájit lidský život," prohlásil ve čtvrtek před zákonodárci šéf strany Jaroslaw Kaczyński. "Ale bude v této činnosti pokračovat dobře zváženými kroky," dodal.

Agentura Reuters poznamenala, že spor o potraty je pro PiS na poli domácí politiky prvním neúspěchem.

Návrh vznikl původně jako občanská iniciativa, za kterou stojí katolické hnutí Stop potratům. Premiérka Beata Szydlová ještě na jaře iniciativu volající po téměř úplném zákazu potratů veřejně podpořila, v úterý se ale od změn distancovala.

"Chci říci velmi nahlas a jasně: vláda PiS nepracovala a nepracuje na žádném zákonu, který by změnil stávající předpisy," řekla premiérka.

Ve čtvrtek pak poslancům sdělila, že ještě do konce roku její vláda připraví program na podporu rodin vychovávajících děti s postiženími či po komplikovaném těhotenství.

Dodala, že ona sama i její kabinet učiní vše pro ochranu života.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Proti připravovanému zpřísnění zákona se v uplynulých měsících odehrálo v Polsku několik demonstrací. Jedny z největších protestů se konaly v pondělí, například do ulic Varšavy vyšlo okolo 20 tisíc lidí. Na sto tisíc Polek po celé zemi se na protest obléklo do černého.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Nevládní organizace ale odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok 100 000 až 150 000 Polek.