Severoatlantická aliance začne v lednu s výcvikem příslušníků irácké armády přímo v Iráku. Novinářům to po středečním a čtvrtečním jednání ministrů obrany členských zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Aliance už pomohla s výcvikem stovek iráckých důstojníků, cvičení se ale dosud konala například v Jordánsku či v evropských zemích.

"Je to důležitý příspěvek k boji s Islámským státem (IS)," prohlásil Stoltenberg. Připomněl také, že NATO nyní poskytuje své radarové letouny AWACS přímo pro potřeby mezinárodní koalice, která s teroristickou organizací bojuje.

Generální tajemník NATO podotkl, že do koalice se zapojili všichni členové organizace. "Poskytujeme i přímou podporu. Právě výcvikem iráckých důstojníků, který posílíme a začneme s ním také v Iráku, nejen v Jordánsku," poznamenal Stoltenberg.

NATO podle něj bude dál vyhodnocovat, co je ještě možné v boji proti IS udělat, a není tak v budoucnu vyloučeno posílení právě výcviku v Iráku.

Před nynější ministerskou schůzkou upozorňovali diplomaté na možné vysoké náklady takového kroku, především kvůli nutným bezpečnostním opatřením.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Stoltenberg připomněl, že NATO podporuje také "ostrovy stability" v širším regionu, jako je právě Jordánsko nebo Tunisko, a spolupracuje s nimi. "Jejich podpora je důležitým příspěvkem k tomu, aby tyto země stabilní zůstaly a s terorismem dokázaly samy bojovat," vysvětlil.

Irácká armáda s podporou vzdušných útoků této koalice už několik dní útočí na pozice IS v okolí významného města Mosulu, ovládaného radikály od roku 2014.

Irácká armáda a její spojenci se přibližují k Mosulu z několika směrů. Ofenzivy, která začala 17. října, se účastní asi 25 000 iráckých vojáků, oddíly kurdských pešmergů, bojovníci sunnitských kmenů a šíité, jejichž účast povolil stát. OSN začala zveřejňovat zprávy o krutostech, jichž se IS dopouští při ústupu na civilistech.