Jednadvaceti dělostřeleckými salvami v Havaně a Santiagu de Cuba začaly v pondělí pietní akce, jimiž se karibský ostrov Kuba loučí se svým bývalým prezidentem Fidelem Castrem. V centru Havany se od rána scházejí davy lidí; devítidenní státní smutek vyvrcholí v neděli, kdy se koná Castrův pohřeb.

Kvůli pondělním akcím na Castrovu počest jsou zavřené školy i všechny státní úřady. Na havanské náměstí Revoluce přišly statisíce lidí s květinami a obřími portréty bývalého prezidenta, který zemřel v pátek ve věku 90 let.

Někteří si průběh piety nahrávali na mobilní telefon, řada z nich měla v očích slzy. Navzdory očekávání však lidé ve smutečním průvodu urnu s Castrovými ostatky spatřit nemohli, uvedla agentura AFP.

V 9 hodin místního času (15.00 středoevropského času) zazněla první z řady dělostřeleckých salv na počest tohoto revolučního vůdce. Poté až do 18 hodin místního času každou hodinu zazní jedna salva. Od úterý do soboty bude přes den dělostřelba v hodinovém taktu pokračovat a v neděli vojáci opět vypálí 21 salv. 

V úterý večer se bude konat "velký ceremoniál", na který byly pozváni také diplomaté a zahraniční politici. Většina západních diplomatů se domnívala, že představitelé států budou pozváni spíše na pohřeb. Ten se ale uskuteční pouze v úzkém kruhu bez účasti oficiálních delegací.

Svou účast na úterním ceremoniálu zatím potvrdili tradiční spojenci Kuby - ekvádorský prezident Rafael Correa a bolivijský prezident Evo Morales. Delegaci vyšle i komunistická Severní Korea. 

Na ceremonii ale nebude kanadský premiér Justin Trudeau, který v sobotu překvapil pochvalným vyjádřením na adresu zesnulého Castra. Jeho smrt mu prý způsobila "hluboký zármutek", podle něj byl Castro "pozoruhodný vůdce". Trudeau si za to vysloužil posměšné reakce na internetu i jinde.

Na premiérovu žádost pojede do Havany generální guvernér Kanady David Johnston, který zastupuje britskou královnu Alžbětu II., oficiální hlavu Kanady.

Nedorazí ani ruský prezident Vladimir Putin, který Castra popsal jako "skutečného a věrného přítele Ruska". Účast odmítl budoucí prezident USA Donald Trump, podle nějž je Castro "brutální diktátor". 

Do úterý se mohou Kubánci rozloučit s Castrem v památníku národního hrdiny Josého Martího na havanském náměstí Revoluce, kde je zatím uložena urna s jeho popelem. Tam lidé mohou také podepsat prohlášení věrnosti Castrovým ideálům. Od středy do soboty bude urna putovat po dalších městech směrem na východ země, poslední zastávkou je Santiago de Cuba.

Smutek za Castra drží Kuba od soboty. Vlajky jsou staženy na půl žerdi, jsou zrušeny koncerty i sportovní klání, zavřené jsou diskotéky a platí zákaz prodeje alkoholu.

Státní televize, rozhlas a noviny připomínají Castrovy projevy, rozhovory a cesty do zahraničí, nechybějí ani vzpomínky od předních kubánských činitelů.