Ministerstvo kultury tento týden vydalo povolení k vývozu Muchovy Slovanské epopeje do Japonska. Uvedla to mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Cyklus děl, který je kulturní památkou, by Česko měl opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu. O následné cestě do Číny zatím podle mluvčí ministerstvo nerozhodlo. Proti asijskému turné se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl.

Ministerstvo podle Cigánkové vyhodnotilo, že v případě cesty do Japonska jsou pro epopej zaručeny odpovídající podmínky. "O vývozu do dalších zemí se nerozhodovalo," doplnila mluvčí.

Už v září úřad uvedl, že na Galerii hlavního města Prahy, která dílo spravuje, vznesl řadu doplňujících dotazů. V žádosti o vývoz galerie tehdy "dostatečně neprokázala odpovídající zabezpečení obrazů po celou dobu jejich vývozu".

Velkoplošné obrazy z dějin Slovanů budou do konce roku k vidění ve Veletržním paláci v Praze. Poté začne jejich příprava na transport. Po výstavě v Japonsku se mají přesunout do třech čínských muzeí. Turné po Asii by mělo skončit v polovině roku 2018.

Kritici, kteří sepsali petici, i Muchův příbuzný John Mucha, opakovaně vyjádřili obavu z převozu děl. Není prý jasné, v jakém stavu plátna jsou. Ukládání do přepravních tubusů a opakované vypínání je může nenávratně poškodit, tvrdí.

Praha ale výtky odmítá. Podle Národní galerie jsou ve výborném stavu a na transport jsou připravena.

Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon. Praha podle primátorky Adriany Krnáčové za ANO stálé umístění řeší.

Dočasně by se podle ní dílo mohlo vrátit i na Moravu, Moravský Krumlov ale zatím vhodné podmínky pro cyklus pláten nevytvořil, jak Krnáčová řekla tento týden. Stálý domov by podle primátorky epopej měla mít v Praze. Rýsuje se několik možností, včetně umístění na Výstavišti.

"Jsme ochotni Slovanskou epopej do Moravského Krumlova zapůjčit, ovšem jen na omezenou dobu, kterou si předem smluvně stanovíme," zopakovala primátorka.

Nedávno se kvůli tomu sešla se zástupci Brna a Moravského Krumlova, odkud se epopej v roce 2012 za velké mediální pozornosti stěhovala do Prahy. Na krumlovském zámku byla vystavena desítky let.

"Samozřejmě musí být prostory zámku v adekvátním stavu a to se v tuto chvíli říct nedá. Rekonstrukcí zatím prošlo jediné patro v jednom ze čtyř křídel zámku, což samozřejmě není dostačující," doplnila Krnáčová. Krumlov obnovu zámeckých prostor chystá.

"Určitě ale platí, že Slovanská epopej bude mít svůj stálý domov v Praze," sdělila Krnáčová.

Do konce roku prý bude mít analýzu možností. "Já sama už teď vidím několik variant. Začínáme revitalizovat holešovické Výstaviště a koncepce počítá i s tím, že by epopej mohla být umístěna tam," uvedla.

S dalšími návrhy přišly některé radnice. Město podle ní jedná i se soukromým investorem ohledně prostor na Letné. "Důležitá bude technická proveditelnost, finanční náročnost a rychlost řešení," doplnila Krnáčová.