Pokus o vojenský převrat, který v červenci otřásl Tureckem, má i českou stopu. Jeden z nejsilnějších útoků totiž vedli pučisté proti budově parlamentu, kde ostřelování padly za oběť křišťálové lustry. Ty do Ankary dodalo v roce 1958 Československo.

A teď se na své místo svítidla, která byla stejně jako před 58 lety vyrobena v Kamenickém Šenově, vrátila. Symbolicky je při úterní návštěvě Ankary rozsvítil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Je mi naprosto jasné, že to nebyla náhoda, když se při pokusu o vojenský převrat ve vaší zemi stal předmětem hlavního útoku právě parlament, místo svobodné diskuse a demokracie," podotkl při úterním ceremoniálu ministr.

"Jsem pyšný na to, že Československo v roce 1958 do vašeho parlamentu umístilo tyto křišťálové lustry. Když byly zničeny, poměrně rychle nás napadlo, že bychom chtěli dát gestem najevo, že stojíme na vaší straně, a nabídli jsme, že ty lustry opravíme, abychom znovu v Turecku, Ankaře a v parlamentu pomohli rozsvítit světlo," řekl. "Jsem rád, že se to povedlo, že jsme to tady rozsvítili, jsem na to hrdý," dodal.

Předseda tureckého Velkého národního shromáždění İsmail Kahraman připomněl, že architekt budovy, která byla dokončena v roce 1960, jel lustry do Československa osobně vybrat.

Česko podle Černínského paláce Turecku věnovalo 15 nových lustrů a zajistilo rekonstrukci dalších deseti. "Hodnota daru je 1,5 milionu korun a turecký parlament následně objednal výrobu dalších 22 svítidel od Preciosy, přímého následovníka firmy z Kamenického Šenova, která dodala původní lustry," doplnilo ministerstvo. Lustry se v Kamenickém Šenově vyráběly mezi lety 1957 a 1958, nesou značku podniku Skloexport, který měl tehdy na výrobu československého křišťálu monopol.