Nově zvolený prezident USA Donald Trump si pro funkci ministra energetiky vybral bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Oznámila to v úterý agentura AP s odvoláním na osoby obeznámené s personální strategií budoucí hlavy státu.

Perry na adresu Trumpa během volební kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.

Perry usiloval o republikánskou nominaci do letošních i předchozích prezidentských voleb, ale ani v jednom případě neuspěl. Agentura AP připomíná epizodu z kampaně v roce 2011, kdy sliboval, že v případě vítězství zruší tři vládní úřady včetně ministerstva energetiky, jež má nyní vést.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Jeho chystané jmenování je podle AP signálem o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že nehodlá reagovat na žádost Trumpova týmu o předání seznamu lidí, kteří pracovali na problematice klimatických změn. Podle agentury Reuters jde o zaměstnance ministerstva, kteří se v minulých pěti letech účastnili konferencí OSN o klimatu.

Ministerský mluvčí zveřejnil prohlášení, že hodlá respektovat vědeckou reputaci a nezávislost zaměstnanců a žádná jména Trumpově týmu nesdělí. Spor podle Reuters naznačuje, že chystané předání ministerstva energetiky nebude hladké. Hrozí prý roztržka mezi novým vedením úřadu a zaměstnanci, kteří ministerstvo nehodlají opustit.

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

Trump od volebního vítězství vybral pro posty ministrů a klíčových poradců už víc než dvacet osobností. Volba už padla o nominaci šéfů nejdůležitějších úřadů včetně ministerstva zahraničí, obrany, financí, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti a šéfa CIA.

Nominace do čela všech ministerstev musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Schválení horní komory naopak nepodléhají posty poradce pro národní bezpečnost, personálního šéfa Bílého domu, hlavního stratéga Bílého domu a ředitele Národní ekonomické rady.