Vikas bloumal v pátek 24. června po ulicích Londýna ve stavu, který neměl daleko k šoku. Tento čtyřicátník pracuje v londýnském finančním centru City a v referendu hlasoval pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Den po hlasování, když se dozvěděl výsledek, ho vítězství jeho vlastního tábora zaskočilo. "Vůbec jsem nečekal, že bychom to mohli opravdu vyhrát. Jsem fakt zvědavý, co se teď stane," říkal tehdy pro HN. A dodával, že na hlasovacím lístku zaškrtl "Ne", aniž k tomu měl nějaké zásadní důvody: "Měl to být spíš protestní hlas. Takové memento politikům."

Vikas se svým údivem nebyl sám. I ti britští politici, kteří prosazovali brexit, své vítězství nečekali a výsledek referenda je překvapil. Neměli žádný plán, jak konkrétně vystoupení své země uskutečnit. A nemají ho hotový dodnes. I proto přineslo britské referendum obrovskou míru nejistoty do Británie, Evropské unie, ale vlastně do celého světa.

Při ohlédnutí se na konci roku je zřejmé, že referendum bylo první v řadě událostí, které změnily nebo možná ještě změní svět. Odhlasování brexitu a vítězství Donalda Trumpa už je za námi. A příští rok je tu, kromě jiného, reálná možnost vítězství krajně pravicové kandidátky ve francouzských prezidentských volbách. Všude existují některé společné rysy.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se