Berlínská obrazárna v úterý zrušila dlouho očekávanou výstavu děl ze sbírek teheránského muzea moderního umění. Írán totiž stále nevydal povolení k vývozu obrazů, napsala agentura DPA.

Deutsche Welle o expozici dopředu hovořila jako o zásadní události roku 2017, která měla upevnit zlepšující se vztahy mezi Íránem a Západem a pomyslně tak v kulturní sféře navázat na politickou dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Německo bylo jedním z jejích signatářů.

Sbírka moderního západního umění, kterou založil někdejší perský šáh Mohammad Rezá Pahlaví, je považována za jednu z nejcennějších na světě.

Podle Hermanna Parzingera, předsedy nadace Stiftung Preussischer Kulturbesitz, která je zapojena do sítě státních muzeí v Berlíně, již obrazárna vypověděla smlouvu o spolupráci s teheránským muzeem. "Další zdržování v plánu výstav státních muzeí v Berlíně jsme už nemohli dál akceptovat," uvedl.

Šedesát obrazů íránské sbírky, která obsahuje díla nejslavnějších autorů moderního a současného umění, jakými jsou Andy Warhol, Jackson Pollock, Mark Rothko, Pablo Picasso, Joan Miró či Francis Bacon, se původně měla představit v Berlíně již 4. prosince. Později byl začátek výstavy přesunut na únor příštího roku.

Sbírku založil v 70. letech někdejší perský šáh Mohammad Rezá Pahlaví, který vládl od roku 1941 až do roku 1979. Tehdy zemi zasáhla islámská revoluce.

Podle berlínské galerie nebylo od té doby možné díla mimo Írán spatřit, a některá z nich dokonce nebyla vystavována vůbec.

Nad výstavou se podle Deutsche Welle ale vznášel otazník i z jiných důvodů. Například proto, že ředitel teheránského muzea Majid Mollanoroozi v minulosti uspořádal několik přehlídek takzvaných karikatur holokaustu, které označují utrpení Židů za druhé světové války jako fikci.

Kvůli tomu se proti plánované přehlídce v Berlíně ohradilo několik německých politiků. Mollanoroozi nakonec oznámil, že se na berlínské výstavě nebude podílet.

Deutsche Welle ve svém komentáři označuje zrušení výstavy za prohru především současného německého ministra zahraničních věcí Franka-Waltera Steinmeiera. Proti výstavě se nakonec postavila i německá ministryně kultury Monika Grüttersová, celá akce tak byla především Steinmeierovým dílem.