Hackeři napadli e-maily italského premiéra Mattea Renziho nebo guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Oznámila to italská policie, která zatkla dva podezřelé. Zatím není jasné, jestli útok uspěl a jestli se hackeři dostali k tajným nebo citlivým informacím.

Autory hackerského útoku jsou podle policie Giulio Occhionero a jeho sestra Francesca Maria. Oba podnikají v investiční firmě Westland Securities. Vyšetřovatelé je obvinili z toho, že založili "centrum pro kybernetickou špionáž, aby mohli sledovat instituce, vlády, firmy a podnikatele", a protizákonně sbírali "informace týkající se bezpečnosti státu".

Podle italských médií oba hackeři napadli soukromý e-mailový účet Mattea Renziho v době, kdy byl italským premiérem. Pokusili se proniknout do služební pošty Maria Draghiho, šéfa Evropské centrální banky. Napadli taky víc než desítku dalších osob, např. bývalého premiéra Maria Montiho nebo bývalého ministra financí Fabrizia Saccomanniho, a některé instituce. Policie jejich činnost odhalila poté, kdy se pokusili dostat do e-mailu člověka pracujícího pro ENAV, italské středisko bezpečnosti letového provozu.

Zatím není známo, jestli některý z pokusů uspěl a k jakým informacím se hackeři případně dostali. Činitelé Evropské centrální banky médiím mimo záznam řekli, že "momentálně neexistuje žádný náznak úspěšného narušení některého z účtů Evropské centrální banky". Hackeři k útoku použili metodu phishingu, tedy e-mailů, které se tváří jako důvěryhodné a vyzývají adresáta k otevření přílohy nebo zaslání osobních údajů.

Oba údajní hackeři, Giulio Occhionero a Francesca Maria Occhionerová, mají podle italských médií trvalý pobyt v Londýně, ale momentálně žili v Římě. Giulio Occhionero je prý vysoce postaveným členem jedné z italských zednářských lóží. Kromě politiků se údajně pokusil sbírat informace i na osoby ze zednářských kruhů. Policie podle médií pracuje s hypotézou, že chtěl všechna citlivá data prodat.

Na případu spolupracuje americká FBI, protože oba hackeři založili několik společností ve Spojených státech. FBI vyšetřuje, jaká data případně v USA uložili.