Nový volební manažer ČSSD Jan Birke chce vyhrát volby do sněmovny. Náchodského starostu a poslance v pátek navrhl na post premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jeho nominaci odpoledne schválilo předsednictvo sociální demokracie. Sobotka předtím představil svůj návrh grémiu strany, kde se Birke dočkal jednohlasné podpory. 

"Očekávám, že (Birke) vytvoří tým, bude koordinovat přípravu voleb a v této věci posílí komunikaci uvnitř strany," uvedl premiér. Chce, aby se na kampani nepodíleli jen kandidáti do sněmovny a vedení strany, ale všichni členové. "Tímto okamžikem začíná pro nás devítiměsíční boj, aby na konci bylo vítězství sociální demokracie," dodal. 

Sobotka v prohlášení uvedl, že Birke je pracovitý regionální politik, který má velmi dobrou znalost prostředí ČSSD. Letité zkušenosti se stranou Birke skutečně má. Členem sociálních demokratů je od toku 1998 a prošel již celou řadou činností a funkcí. Od roku 2004 do roku 2010 pracoval pro Jiřího Paroubka. V letech 2004 až 2005 pak také působil na Ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2010 pak uspěl ve volbách do místních zastupitelstev. ČSSD tehdy vyhrála v tradičně pravicovém Náchodě a Birke tak vyskočil z pátého místa náchodské komunální kandidátky až do čela radnice. 

Birke považuje za svou velkou výhodu to, že je zvyklý mluvit srozumitelně s lidmi a lidé mu rozumějí. "Tímto okamžikem začíná pro nás devítiměsíční boj, aby na konci bylo vítězství sociální demokracie," řekl. Vyloučil, že by na billboardech ČSSD vsadila na selfie, jako tomu bylo před loňskými krajskými volbami. "To si neumím představit, vypadám na nich příšerně," vysvětlil. Sobotka zároveň nevyloučil konzultace na kampani se zahraničními poradci.

O dva roky později se stal také zastupitelem Královéhradeckého kraje a za další rok se dostal i do Poslanecké sněmovny. Je členem hospodářského a volebního výboru sněmovny a odborným mluvčím ČSSD pro oblast dopravy. "Zejména poslední tři roky jsem s Janem Birkem intenzivně spolupracoval při prosazování sociálnědemokratického a vládního programu v Poslanecké sněmovně," uvedl Sobotka.

Sobotka si od Birkeho slibuje, že lépe zorganizuje komunikaci ČSSD směrem k voličům. "Nejsme schopni prodat to velké množství práce, které sociální demokracie ve vládě, ale i na dalších úrovních pro lidi odvádí. Prostě lidé o tom velmi často nevědí," vysvětlil premiér. 

Birke tvrdí, že se neobává ztráty, kterou má ČSSD na ANO v předvolebních průzkumech. Funkci starosty kvůli nové roli nechce opustit a plánuje i dál usilovat o místo ve vedení strany. "Je to výzva, jsem vítězný typ," řekl novinářům ve sněmovně. Začíná už vybírat spolupracovníky, podrobnosti o své představě podoby kampaně zatím ale nechtěl prozradit.

Náchodský starosta vystudoval strojní průmyslovku a v mládí se živil jako profesionální hokejista. Je podruhé ženatý, má dvě dcery. Jeho první zásadní příležitost se objevila ke konci osmdesátých let minulého století. Jako dvacetiletý nastoupil coby obchodní náměstek do státního podniku Tepna Náchod. 

V roce 1993 se mu pak podařilo poprvé vyjet do Číny. Postupně si tam vytvořil velmi dobré konexe, díky nimž dokázal dostat Paroubka během jeho návštěvy země i k čínskému prezidentovi. Dobré vztahy mu také umožnily pomáhat skupině PPF s jejími čínskými byznysovými zájmy.

Čínské kontakty uměl využít, a tak ještě před členstvím v sociální demokracii mezi léty 1993 až 1996 pracoval jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně. Angažuje se i ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce jako předseda dozorčí rady, dříve byl dokonce jejím prezidentem. Tato obchodní lobbistická platforma je od svého vzniku spojena se jménem někdejšího ministra obrany a dalšího sociálního demokrata Jaroslava Tvrdíka. Byl to právě Birke, kdo Tvrdíka k čínskému zájmu přivedl. 

S politikou pak bývalý hokejista začal v roce 1998, kdy ho jako zkušeného manažera oslovila trojice sociálnědemokratických kandidátů na poslance, zda by jim neudělal kampaň. Dva z nich se do sněmovny dostali. Evžen Snítilý, jeden z oněch poslanců, si k sobě vzal Birkeho jako asistenta. Snítilý se dostal do podvědomí veřejnosti až o deset let později. Právě on pomohl proti vůli ČSSD Václavu Klausovi k prezidentskému znovuzvolení. Tehdy už s ním ale Jan Birke nespolupracoval. 

Pro ambiciózního Birkeho přišla v roce 2004 jiná nabídka  tehdejší náměstek pražského primátora Paroubek v tu dobu převzal po Pavlu Němcovi Ministerstvo pro místní rozvoj. Za necelé tři měsíce měl resort uspořádat první setkání evropských ministrů o bydlení. Potřeboval krizového manažera. Birke uspěl a Paroubek si ho posléze vzal i na Úřad vlády a do Lidového domu.

Spojenectví skončilo až po šesti letech, když Birke k Paroubkovi přivedl mladou překladatelku Petru. Jakmile se stala paní Paroubkovou, Birkeho se zbavila.

O služby zkušeného politického manažera měl zájem i Paroubkův nástupce, v roce 2010 ještě první místopředseda Bohuslav Sobotka. "Velmi zdvořile jsem ho odmítl. Ani by to nefungovalo," komentoval Birke odmítnutí funkce.