Chceme, aby brexit probíhal hladce a aby nové partnerství mezi Británií a EU bylo co nejhladší, prohlásila v úterý při vystoupení před státními zaměstnanci a zahraničními diplomaty britská premiérka Theresa Mayová.

Mayová představila plány svého kabinetu ohledně toho, jak bude postupovat v nadcházejícím procesu vystoupení Británie z Evropské unie. 

"Chceme mít kontrolu nad tím, kolik lidí přichází do Británie. Když je ten počet příliš vysoký, zatěžuje náš systém, naši infrastrukturu, bydlení, školství... škodí platům," uvedla například britská premiérka.

Silné je také její prohlášení, že její vláda nechce, aby Británie zůstala součástí jednotného evropského trhu. "Dny, kdy Británie přispívala EU, jsou u konce," uvedla.

Na slova Mayové zatím libra zareagovala posílením.

V červnovém referendu se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti. Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Tato jednání by měla podle různých komentářů trvat 18 až 24 měsíců.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:30
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z projevu britské premiérky Theresy Mayové.

12:35
Mayová nastíní postup Londýna při vystupování Británie z EU

Mayová v něm má nastínit plány své vlády ohledně toho, jak bude postupovat v nadcházejícím procesu brexitu.

12:40
Odchod z jednotného trhu a celní unie?

S napětím očekávaný projev konzervativní političky budou pečlivě zkoumat především lídři ostatních zemí unie a finanční trhy. Britská média spekulují, že Mayová bude v projevu signalizovat odchod Británie z unijního jednotného trhu a celní unie.

12:46
Theresa Mayová právě dorazila na místo projevu
12:50
Projev začíná

"Zhruba před šesti měsíci Britové hlasovali pro změnu. Pro jasnější budoucnost pro naši zemi. Odhlasovali si odchod z Evropské unie," zahájila svůj projev Mayová.

12:50
Silnější Spojené království

"Chci, aby Spojené království vyšlo z tohoto období změn silnější, spravedlivější než kdy předtím."

12:51
"Budeme respektováni po celém světě"

"Budeme zemí, která naváže vztahy s novými spojenci i starými přáteli. Budeme hýčkat talent, obchod. Budeme respektováni po celém světě."

12:52
Investice do školství i nižší deficit

"Vyvíjíme novou strategii, abychom si mohli být jistí, že této příležitosti využijí všechny oblasti Spojeného království," uvádí Mayová s tím, že Británie bude investovat do školství či snižovat deficit.

12:53
Británie se nestáhne do sebe

"Výsledek referenda nebyl 'stáhnout se do sebe'," upozorňuje Mayová.

12:54
Británie se rozhodla být globální

"V červnu se Velká Británie nerozhodla stáhnout se ze světa, ale stát se globální Británií," myslí si.

12:56
Neflexibilní EU

"David Cameron se snažil, aby to Spojenému království v EU vyšlo. A chci poděkovat těm, kteří mu pomohli vyjednat všechny dohody. Ale pravda je, že pro většinu voličů v Británii nebyla v EU dostatečná flexibilita," vysvětluje Mayová.

12:57
"Nechceme ublížit EU"

"Naše volba vystoupit z EU není odmítnutí hodnot, které sdílíme. Nechceme se odcizit našim přátelům a sousedům, ublížit EU. Nechceme se vracet do dob, kdy Evropa nebyla mírumilovná, bezpečná."

12:59
V Británii jsou všichni vítáni, říká Mayová

"Všichni budete v naší zemi vítáni," ubezpečuje Mayová.

12:59
Odchod z EU, ne z Evropy

"Odcházíme z EU, ne z Evropy."

13:00
Férovější podmínky

"Chceme férovější podmínky," žádá Mayová. "Spojené království odchází z EU a můj úkol je vyjednat pro něj tu správnou dohodu."

13:00
Dvanáct cílů na cestě ke konstruktivnímu partnerství

"Máme dvanáct cílů, které vedou k novému cíli - konstruktivnímu partnerství."

13:01
Tatáž pravidla po brexitu

"Evropské právo bude integrováno do britského práva," říká Mayová. Tatáž pravidla budou platit i po brexitu.

13:02
O dohodě bude jednat parlament

Obě komory parlamentu budou jednat o dohodě, kterou Velká Británie s EU vyjedná.

13:03
Vlastní soudnictví

Británie už nebude spadat pod evropskou jurisdikci.

13:04
Silnější vztahy mezi částmi Spojeného království

"Silnější Británie vyžaduje i další věci - posílit vztahy mezi čtyřmi částmi našeho království," zdůrazňuje Mayová.

13:04
Zahraniční záležitosti bude mít na starosti britská vláda

"Zahraniční záležitosti budou záležitostí britské vlády. Jako premiérka beru tuto zodpovědnost vážně."

13:05
Libra posiluje

Britská měna v průběhu projevu premiérky Theresy Mayové posiluje. Přehoupla se přes úroveň 1,22 amerického dolaru za jednu libru a pohybuje se okolo 1,2250. V porovnání se závěrem pondělního obchodování si už dnes připsala téměř dvě procenta, a má tak nakročeno k největšímu posílení od července minulého roku.

13:06
Ochrana britského obchodu

"Británie je otevřeným národem, chceme ochránit náš obchod a naše zdroje."

13:07
Ochrana britské integrity

"Stále máme pozemskou hranici s evropskou zemí - Irskem. Musíme zajistit, aby se dále dalo cestovat, ale musíme uchránit naši integritu."

13:07
Kontrola migrace

"Chceme mít kontrolu nad tím, kolik lidí přichází do Británie. Když je ten počet příliš vysoký, zatěžuje náš systém, naši infrastrukturu, bydlení, školství... škodí platům. Vím, že úplně se migrace kontrolovat nedá. Británie je otevřená a tolerantní země. Imigrace lidí z Evropy, již mají vysoké vzdělání, je vhodná," komentuje Mayová.

13:09
Ochrana zaměstnanců

"Spravedlivější Británie chrání a vylepšuje práva zaměstnanců. Proto chceme integrovat evropské právo do toho britského. Abychom ochránili zaměstnance. Právní ochrana by měla držet krok s tím, jak se vyvíjí svět."

13:11
Mayová je proti členství na jednotném evropském trhu

"Chceme prosazovat volný obchod. Chceme obchodní dohodu s Evropskou unií, abychom mohli obchodovat i se zbožím i se službami. To, co navrhuji, však neznamená členství na jednotném evropském trhu."

13:12
"Dny, kdy Británie přispívala EU, jsou u konce"

"Chceme co nejširší přístup na jednotný evropský trh, ale nechceme být jeho členy. Nebudeme tak přispívat velkými částkami do jeho rozpočtu. Podílet se budeme jen na tom, na čem chceme. Dny, kdy Británie přispívala EU, jsou u konce."

13:15
Británie musí obchodovat i se zbytkem světa

"Obchod s EU je důležitý, ale Británie musí udržovat dohody i se zbytkem světa. Je na čase, aby se Británie stala velkým globálním obchodníkem. Chceme obchodovat se zeměmi, jako je Čína nebo Brazílie. Zahájili jsme obchodní dohody."

13:16
Bezcelní obchod s Evropou

"Dokud jsme v celní unii, nemůžeme domlouvat další dohody. Ale chci bezcelní obchod s Evropou. Chci, abychom měli ujednání ohledně cla. Uvidíme, jestli budeme přidruženým členem, nebo jestli to bude vypadat jinak."

13:16
Vlastní podmínky pro obchod

"Náš cíl je jasný. Chci odstranit veškeré překážky obchodu. Abychom si vyjednali vlastní podmínky."

13:17
Evropská spolupráce na vědě, výzkumu, rozvoji

"S evropskými partnery chceme spolupracovat na vědě, výzkumu a rozvoji. Chceme zlepšovat svět, ve kterém žijeme."

13:18
"Dál budeme spolupracovat s našimi evropskými spojenci, i když z EU odcházíme"

"Chci, aby budoucí vztah s EU zahrnoval i záležitosti bezpečnostních sil. Dál budeme spolupracovat s našimi evropskými spojenci, i když z EU odcházíme."

13:19
Dohoda o budoucím partnerství dva roky po spuštění článku 50

"Nikdo nemá zájem na tom, aby byla ohrožena bezpečnost nebo aby existovaly bariéry v obchodu.

Nemyslím tím, že budeme usilovat o tranzitní stav, to by pro nás nebylo dobré. Chci, abychom dosáhli dohody o budoucím partnerství dva roky poté, co spustíme článek 50. Obchodníci tak budou mít dost času vše naplánovat, připravit... podobně co se týká migrace, bezpečnostních sil... Některá opatření budou zavedena rychle, jiná budou trvat déle. Chceme se vyhnout jakémukoli rozkolu a chceme, aby nová dohoda byla co nejhladší."

13:21
Hladký brexit

"Chceme, aby brexit probíhal hladce. Aby nové partnerství mezi Británií a EU bylo co nejhladší."

13:22
Shrnutí:

Británie nechce ani částečné členství v Evropské unii, zdůraznila britská premiérka Theresa Mayová v projevu věnovaném dalšímu postupu, který povede k vystoupení země z unie.

Mayová nicméně současně ujistila, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. Zároveň prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální rozměr a která bude s EU úzce spolupracovat.

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová.

13:24
Nová dohoda bude úspěšná, věří Mayová

"Chceme, aby nové partnerství bylo co nejlepší. Vy všichni jste k tomu přispěli, neúnavně jste pracovali, abyste připravili vyjednávání. Mám důvěru v to, že nová dohoda mezi Británií a Evropskou unií bude úspěšná."

13:26
"Nepodrýváme EU"

"Naprostá většina lidí chce pozitivní vztah s EU. Cíle, které jsem vytyčila, jsou toho důkazem. Když 27 členských států chce pokračovat v EU, respektujeme to a podporujeme to. Nechceme podrývat EU, chceme, aby uspěla a aby členské státy prosperovaly. Totéž chceme i pro Británii."

13:28
"Chceme s Evropou obchodovat"

"Věřím, že náš scénář uspěje a dosáhneme dobré dohody. Chceme s Evropou obchodovat, chceme mít obchodní dohody s celým světem a chceme politiku, která přitáhne do Británie nejlepší společnosti."

13:29
Jednání podle Mayové nezkrachují

"Nepřistupujeme k těmto jednáním tak, že bychom čekali, že zkrachují."

13:31
Zanechte protestů, vyzývá Mayová

"Poražení musí ponechat stranou své protesty a sjednotit se."

13:32
Projev končí

"Neděláme to pro sebe, děláme to pro ty, co teprve přijdou. Až se budoucí generace ohlédnou na tuto dobu, budou hledět na to, jak jsme se s touto situací vypořádali. Budou vědět, že jsme pro ně vybudovali lepší budoucnost a lepší Británii," uzavřela Mayová svůj projev.

13:45
Nigel Farage nemůže uvěřit, že Mayová používá stejné fráze, za něž se mu roky všichni posmívali
14:03
Libra směřuje k největšímu posílení od roku 2008

Britská libra po skončení projevu Theresy Mayové dále posiluje a má dnes nakročeno k největšímu nárůstu vůči americkému dolaru od října 2008. Na začátku projevu byl kurz libry oproti pondělí v plusu přibližně o jedno procento. Aktuálně si už vůči dolaru připisuje zhruba 2,50 procenta a pohybuje se okolo 1,2330 dolaru za jednu libru. Významné zisky si libra připisuje i vůči euru - aktuálně plus 1,6 procenta v porovnání se závěrem pondělního obchodování.

14:55
Britové odejdou i z jednotného evropského trhu. Ve vzájemném obchodě s EU teď hrozí cla

Británie podle Theresy Mayové nemůže být ve vztahu k unii "napůl uvnitř a napůl venku". Projev premiérky rozebírá ve svém textu redaktor HN Ondřej Houska.

15:44
Z EU odejdeme, i když parlament bude proti, říká ministr pro brexit Davis

K odchodu Británie z Evropské unie dojde, i když bude parlament hlasovat proti konečným podmínkám. Podle agentury Reuters to řekl britský ministr pro brexit David Davis. Britská premiérka dnes během svého projevu informovala, že parlamentu předloží konečnou dohodu ke schválení.

16:09
Tusk považuje projev Mayové za realističtější oznámení záměrů Londýna

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil dnešní vystoupení britské premiérky Theresy Mayové za "realističtější" oznámení britských záměrů ohledně vystoupení země z Evropské unie. Uvedl to na twitteru s tím, že ostatní země bloku, označované jako EU27, jsou jednotné a připraveny na jednání poté, co Londýn oznámí své rozhodnutí z unie odejít v souladu se článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí.

16:22
Skotové budou možná znovu hlasovat o setrvání v Británii

Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sturgeonová, která stojí v čele skotské vlády usilující o odtržení od Británie, řekla, že plán odchodu Británie z EU, tak jak ho dnes představila premiérka Theresa Mayová, představuje "ekonomickou katastrofu" pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo.

Sturgeonová si dnes stěžovala, že předložila britské vládě sérii návrhů zohledňujících skotský postoj k EU, ale že není jediný náznak toho, že by na ně Londýn bral jakékoli ohledy. "Nelze britské vládě dovolit, aby nás odvedla pryč z EU a z jednotného trhu bez ohledu na dopady pro naši ekonomiku, zaměstnanost, životní úroveň a naši pověst jako otevřené a tolerantní země, aniž by si Skotsko mohlo vybrat mezi touto a jinou budoucností," prohlásila skotská premiérka.

Mayové se podle Sturgeonové podařilo dnešními výroky dosáhnout toho, že je pravděpodobnější, že si Skotové budou opět vybírat. Naznačila tak opakování referenda o setrvání v Británii.

17:07
Brexit může krátce mírně omezit růst ČR, výrazný dopad se nečeká

Zveřejněné představy Velké Británie o jejím vystoupení z EU mohou snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově ale dopady brexitu na českou ekonomiku budou omezené, bez výrazného dlouhodobého dopadu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

17:32
Britové musí podle Zaorálka počítat s recipročními opatřeními

Pokud bude Velká Británie kontrolovat počet příchozích z Evropské unie, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí. ČTK a České televizi to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Nemůže počítat s tím, že budeme my naopak mít volné hranice a budeme v této oblasti vycházet vstříc. Pokud chce Británie mít určité výhody, že některé věci si suverénně bude spravovat sama, tak musí počítat s tím, že končí přístup na evropský trh v těchto oblastech," uvedl.

18:48
Londýn nebude vyzobávat rozinky, řekl Gabriel po projevu Mayové

Je jasné, že Londýn nebude vyzobávat rozinky, neboť pro přístup na jednotný evropský trh je třeba být i součástí politické unie. Řekl to dnes německý vicekancléř Sigmar Gabriel v reakci na projev britské premiérky. "Nyní je důležité, aby se rychle spustil řádný proces (odchodu Británie z EU)," uvedl podle agentury DPA německý ministr hospodářství. Británie nicméně zůstane součástí Evropy a spřáteleným státem, "se kterým chceme a potřebujeme úzké partnerství, abychom řešili současné globální problémy," dodal také šéf Sociálnědemokratické strany (SPD), který bude kandidovat na příštího kancléře.

Podobně se vyjádřil i Volker Kauder, šéf poslaneckého klubu konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podle něj není možné, aby "někdo chtěl všechny výhody a mimo to si chtěl (ještě) uzpůsobit věci podle vlastních podmínek".

20:53
Podle Le Penové byl projev Mayové statečný

Vůdkyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová pochválila dnešní projev britské premiérky Theresy Mayové k budoucímu odchodu Británie z Evropské unie. Označila ho za statečný a za respektující vůli britského lidu.

"Ve Francii takový druh respektu neznáme," řekla Le Penová agentuře AP. Dodala, že politik, který plní vůli lidu, je pro ni "naprosto váženou osobou".