Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Srp podle Sobotky není spolehlivou osobou a nesplňuje zákonné předpoklady pro členství v etické komisi. V letech 1979 až 1982 Srp poskytoval informace Státní bezpečnosti a na desítkách schůzek je předával, zdůvodnil Sobotka.

Karel Srp stojí za tím, jak Sobotkovo rozhodnutí komentoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten na twitteru uvedl, že Srp v minulosti prokázal odvahu, zatímco premiér ji neprojevuje a jde za hlasem mediálního mainstreamu. Srp v úterý řekl, že Sobotka vychází z neexistujících podkladů. "Souhlasím s vyjádřením tiskového mluvčího pana prezidenta pana Ovčáčka. Nemám ani víc, ani míň, co bych k tomu dodal," prhlásil Srp.

Samotná etická komise se usnesla, že zakladatel Jazzové sekce Srp nesplňuje podmínky spolehlivosti a neměl by být jejím členem. Předseda komise Jiří Kaucký to řekl novinářům s tím, že komise své usnesení sdělila premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Předseda vlády mezitím oznámil, že nominaci prezidenta Miloše Zemana nestvrdí svým podpisem.

"Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět," uvedl premiér.

Bez kontrasignace předsedy vlády není jmenování platné, řekl ústavní právník Jan Kysela. Je podle něj věcí politické taktiky nebo osobní slušnosti, zda je ještě nespolupodepsané rozhodnutí zveřejněno. Podle veřejně dostupných informací podobný spor mezi prezidentem a premiérem v posledních letech při kongrasignacích nenastal.

Etická komise se podle textu usnesení shodla na tom, že Srp "jednal v době nesvobody tak, že existuje důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena Etické komise, a tedy nesplňuje podmínku spolehlivosti". Komise také uvedla, že pokud má nadále plnit své úkoly, k nimž patří přezkum žádostí o udělení osvědčení účastníkům protikomunistického odboje a odporu proti němu, je nezbytnou podmínkou důvěryhodnost její i jejich členů.

Kaucký řekl, že s premiérem o Srpovi zatím nemluvil a o jeho rozhodnutí Srpovu nominaci nekontrasignovat ví pouze neoficiálně. Pokud by se Srp stal členem komise, musel by být podle Kauckého pravděpodobně z některých jejích jednání vyloučen pro podezření z podjatosti.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

Zeman jmenoval Srpa členem komise v polovině minulého týdne. Pětileté funkční období mu mělo začít od dubna. Sobotka však ke svému rozhodnutí uvedl, že zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vyžaduje po členech komise "spolehlivost". Za spolehlivého se pak nemůže považovat člověk, který svým chováním od února 1948 do listopadu 1989 dal důvod k pochybám o řádném výkonu funkce člena komise, cituje Úřad vlády ustanovení zákona.

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Po dvou volí a odvolává Poslanecká sněmovna, Senát, vláda a Rada Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident republiky, jehož rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra.

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.