Americké akcie ve středu pokračují v růstu a Dow Jonesův index poprvé v historii překonal psychologicky důležitou hranici 20 000 bodů. Udržel se na ní až do konce obchodování. Na nová maxima vystoupily také akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Za růstem stojí příznivé firemní výsledky a optimismus ohledně hospodářské politiky nového prezidenta Donalda Trumpa. Dolar však na devizových trzích oslaboval.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,78 procenta a obchodování uzavřel na 20 068,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,80 procenta na 2298,37 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,99 procenta na 5656,34 bodu.

"Je to klíčový moment. Je to jen číslo, ale číslo velmi významné," řekl k výstupu indexu nad hranici 20 000 bodů analytik Tim Ghriskey ze společnosti Solaris Group.

Americké akcie zažívají výrazný vzestup po listopadových prezidentských volbách, ve kterých překvapivě zvítězil republikánský kandidát Donald Trump. Investoři doufají, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst.

"Celá Wall Street se dnes těší zájmu investorů. Ke středečnímu růstu nejvíce pomáhá výsledková sezona, kdy například akcie výrobce letadel Boeing přidávají 1,8 procenta. Právě Boeing je jedním z titulů, které se od Trumpova zvolení těší zájmu investorů," řekl analytik banky Creditas Roman Koděra. Další růst zaznamenávají bankovní tituly, které dál těží z euforie, jež se na trh dostavila s očekáváním nové politiky americké administrativy.

"Tento týden zveřejní své výsledky pětina společností z indexu S&P 500, a pokud by vydržela takto optimistická nálada, předpokládám, že se hodnota indexu ještě v následujících dnech posune výše a budeme svědky dalších nových historických maxim na Wall Street," uvedl Koděra. Index Dow Jones je aktuálně od začátku roku v zisku téměř dvě procenta a případný růst o další jedno až dvě procenta by podle něj znamenal posun na hranici 20 200, respektive 20 400 bodů.

Trump od nástupu do funkce, což bylo minulý týden, podepsal už řadu exekutivních příkazů. Rozhodl například o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL či o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). "V prvních dnech prezidentství je mimořádně aktivní," upozornil Ghriskey.