Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin v sobotním telefonickém rozhovoru zdůraznili význam obnovení obchodních a hospodářských styků a stabilizace a zlepšení celkových vztahů obou zemí. Uvedl to Kreml ve sdělení vydaném několik hodin po telefonátu. O otázce západních sankcí proti Rusku se sdělení nezmiňovalo.

Oba prezidenti mluvili také o situaci v Sýrii a vyslovili se v této souvislosti pro spolupráci obou zemí v boji proti mezinárodnímu terorismu v čele s organizací Islámský stát. Mluvili rovněž o situaci na Ukrajině, uvedla tisková služba ruského prezidenta.

Trump a Putin se také dohodli, že budou pracovat na určení doby a místa budoucí vzájemné schůzky. Ujistili se, že zůstanou v pravidelném kontaktu, sdělil Kreml.

Na zprávu o obsahu telefonátu Trumpa s Putinem se čekalo s velkým zájmem s ohledem na to, že Trump dal opakovaně najevo respekt k ruskému prezidentovi a projevil přání zlepšit s ním vztahy. Předmětem zvědavosti médií a západních politiků byla hlavně skutečnost, zda se prezidenti dotkli otázky protiruských sankcí.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu. Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa tento týden varovali někteří přední republikáni.

Rozhovor Trumpa s Putinem se podle Kremlu nesl v "pozitivním" duchu. "Diskuse se vedla v náladě aktivní, společné práce na stabilizaci a rozvoji rusko-amerických vztahů," uvádí se ve sdělení. Vztahy obou jaderných velmocí se za Obamy dostaly na nejhorší úroveň od konce studené války.

Kreml uvedl, že Trump a Putin se dohodli na ustavení "partnerské spolupráce" při řešení globálních problémů. Sdělení se v této souvislosti zmínilo o situaci na Ukrajině, íránském jaderném programu, napětí na Korejském poloostrově a izraelsko-arabském konfliktu.

S Merkelovou se Trump shodl na zásadním významu NATO

Trump se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v sobotním telefonickém rozhovoru shodl na "zásadním významu" Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a mír a stabilitu ve světě. Členské země by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci ve společném sdělení po telefonátu.

Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval a nedávno celou alianci označil za "zastaralou". Evropským spojencům včetně Německa vyčítá, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA. Dnešní sdělení z rozhovoru s Merkelovou zdůraznilo potřebu reforem a modernizace aliance.

"Oba státníci uznali, že NATO musí být schopno zvládat hrozby 21. století a že naše společná obrana vyžaduje přiměřené investice; je tak nutné zajistit, aby všichni spojenci přispívali spravedlivým dílem k naší kolektivní bezpečnosti," uvádí se ve společném prohlášení.

Trump a Merkelová rovněž ve své první vzájemné telefonické diskusi potvrdili záměr "prohloubit již tak vynikající dvoustranné vztahy". Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny G20 v Hamburku a sám ji pozval "v brzké době" do Washingtonu, sdělil Bílý dům.

Oba státníci také slíbili více spolupracovat na boji proti terorismu. Hovořili rovněž o situaci na Blízkém východě a v severní Africe, vztazích obou zemí k Rusku a o konfliktu na východní Ukrajině, uvádí se ve sdělení. O pátečním Trumpově zákazu vstupu lidí z osmi převážně muslimských zemí do USA ani o jeho krocích v zahraničním obchodě se sdělení nezmiňovalo, podle agentury Reuters kladlo důraz na společné zájmy obou zemí.

Hollande varoval Trumpa před rušením protiruských sankcí

Francouzský prezident François Hollande svůj americký protějšek Donalda Trumpa v sobotním telefonickém rozhovoru varoval před obchodním protekcionismem a jednostranným rušením protiruských sankcí. Ochranářství a stažení se do sebe by byly "v dnešním nejistém světě slepou uličkou", řekl dosluhující prezident novému šéfovi Bílého domu podle sdělení Elysejského paláce.

K otázce protiruských sankcí Hollande řekl, že tato opatření mohou být zrušena až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině. Hollande bude prezidentem Francie jen do května.

Hollande podle agentury AFP Trumpa vyzval, aby respektoval princip "vítání uprchlíků", který je podle Hollandea "základem demokracie". Narážel tak na páteční Trumpův příkaz pozastavit kvůli hrozbě terorismu americké programy pro přijímání uprchlíků a zakázat dočasně nebo do odvolání vstup do USA lidem z osmi převážně muslimských zemí.