Posledních několik měsíců strávil ruský protikorupční aktivista Michail Maglov před obrazovkou počítače a zkoumal údaje z katastru Karlových Varů.

Spolu s kolegy z projektu Municipalnyj scanner se rozhodli, že prozkoumají všechny majitele nemovitostí v tomto lázeňském městě a zjistí, kdo z ruských politiků tu nalezl druhý domov. Podle jeho údajů až polovina nemovitostí patří občanům postsovětských států, především se to týká historického centra města.

Na nápad přišel Maglov náhodou, když hledal nemovitosti jednoho regionálního poslance z Permi. "Zjistili jsme, že české rejstříky jsou poměrně otevřené a dá se s nimi pracovat. Tak jsme si řekli, že bychom mohli udělat totální prověrku Karlových Varů, protože jsme slyšeli, že Rusové vykoupili celé město. Vary jsou pro něco takového ideální, protože nejsou velké a současně je tady vysoká koncentrace lidí z bývalého Sovětského svazu," vysvětluje.

Nemovitosti ve vlastnictví občanů bývalého SSSR

On a jeho kolegové začali tím, že si nejdříve z Googlu stáhli všechny adresy, které tento vyhledávač zná, a pak zasedli ke katastrálnímu rejstříku.

"Ono to nešlo udělat automaticky, takže těch asi osm tisíc adres jsme museli probrat ručně," říká Maglov s tím, že každý této činnosti věnoval několik hodin svého volného času denně. Ze získané databáze poté vyškrtli všechny Čechy a občany jiných než postsovětských států. A o zbytku se pokusili zjistit co nejvíc.

Podle Maglova se nedá říct, že by ruskojazyčné lidi něco zásadně spojovalo.

"Jsou velmi různorodí, hodně závisí na tom, kdy přišli. Někdo má padesátimetrový byt na okraji města, někdo luxusní rezidenci nebo pětihvězdičkový hotel na kolonádě. Je tu skupina poslanců ze Strany regionů bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kteří si kupovali nemovitosti v letech 2012 až 2016. Nebo bratr bývalého ruského ministra dopravy Igora Levitina, který zbohatl na tom, že prodával služby státním drahám. Své vily tu mají příbuzní kazašského a ázerbájdžánského prezidenta. Manželce bývalého předsedy ruského olympijského výboru Světlaně Ťjagačovové, která je starostkou městečka v moskevské oblasti, tu patří byt v novostavbě," vypočítává aktivista Maglov.

Jeho organizace funguje již třetím rokem. Vznikla na popud opozičního politika Borise Němcova, který byl tehdy zvolen do místního zastupitelstva v Jaroslavli. Pro svůj boj s gubernátorem a dalšími politiky potřeboval údaje o místní korupci. Maglov, který se s Němcovem znal a už tehdy se věnoval pátrání po korupčnících přes veřejné rejstříky, vytvořil novou organizaci.

"Podařilo se toho najít poměrně hodně, jak na gubernátora, tak na jeho zástupce nebo třeba šéfku místního zdravotnictví. Ale pak Borise zavraždili, já musel odjet do Litvy kvůli trestnímu stíhání za účast na demonstraci. Tak jsme si řekli, že se budeme věnovat i jiným regionům. Ono je to i jednodušší. Lidé z regionů se nijak zvlášť neschovávají, majetek je napsaný přímo na ně a rodinné příslušníky. Protože oni se nebojí. Vědí, že pokud budou zcela loajální gubernátorovi, nic se jim nemůže stát," vysvětluje ruský aktivista.

Maglov věří, že i díky jeho úsilí se jednou v Rusku něco změní. Apeluje ale i na české úřady, aby si dávaly pozor na to, kdo v zemi investuje.

"Vy byste přece měli chtít vědět, jaké peníze k vám přicházejí. Nejsou to jenom politici, u kterých není jasné, jak si mohli našetřit na byt v Karlových Varech. Ale třeba i člověk jménem Felix Ikonnikov, který patřil mezi tvůrce finanční pyramidy MMM 2013 a dnes má dům naproti Mlýnské kolonádě. Měli byste pochopit, že lidé, kteří peníze získali díky korupci, se budou snažit korumpovat i české úřady. A podle toho, co jsem slyšel, tak už se to při rozhodování o stavebních povoleních a podobně někdy děje," říká Maglov.

Typickým příkladem je takzvaná ruská vesnička, která vznikla ve Slavkovském lese bez stavebního povolení. Karlovy Vary také nemají hlavního architekta a úřady podle místních povolí stavět téměř cokoliv.