Spojené státy v pátek v reakci na nedávný íránský test balistické rakety uvalily sankce na 13 jednotlivců a 12 společností v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Trumpovu administrativu. Nový americký prezident Donald Trump již ve čtvrtek na twitteru uvedl, že Írán dostal od USA kvůli raketové zkoušce oficiální výstrahu. V odpovědi na otázku, zda v reakci zvažuje i vojenské možnosti, Trump novinářům řekl, že "nic není vyloučeno". Írán nové sankce odsoudil jako nelegální a uvedl, že v reakci zavede právní omezení vůči americkým jednotlivcům i subjektům, které pomáhají "regionálním teroristickým skupinám", uvedla agentura Reuters.

"Nové sankce se neslučují s americkým závazkem a rezolucí 2231 Rady bezpečnosti OSN, která potvrzuje jadernou dohodu uzavřenou mezi Íránem a šesti velmocemi," citovala íránská státní televize z prohlášení tamní diplomacie. Žádné bližší podrobnosti zatím nebyly známy.

Americký prezident v pátek ráno tweetoval, že si "Írán zahrává s ohněm". "Neváží si toho, jak 'laskavý' k nim byl prezident (Barack) Obama. To já takový nebudu!" sdělil Trump.

Jak uvedlo americké ministerstvo financí, některé z nově sankcionovaných subjektů mají sídlo ve Spojených arabských emirátech, Libanonu a Číně. Sankce cílí "na více subjektů a jednotlivců zapojených do pořizování technologií či materiálů na podporu íránského balistického raketového programu", citoval z prohlášení ministerstva server Politico. Úřad dodal, že terčem sankcí jsou i subjekty, které podporují íránské revoluční gardy.

Íránská armáda v neděli testovala balistickou raketu středního doletu, což Washington označuje za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Írán naopak tvrdí, že testem nic neporušil.

Íránští představitelé se přitom již v minulých dnech nechali slyšet, že se nenechají zastrašit. "Není to poprvé, kdy nezkušená osoba (Trump) hrozí Íránu. Americká vláda pochopí, že hrozit Íránu je zbytečné," prohlásil Alí Akbar Velájatí, poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Írán podle něj nepotřebuje povolení žádné země, aby zajistil svou obranu.

S kritikou se přidala i íránská diplomacie. "Hrozby nemají na Írán žádný vliv, protože zdrojem naší bezpečnosti je náš národ. My válku nikdy nezačneme, v obraně ale spoléháme pouze na vlastní prostředky," uvedl na twitteru ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Napsal také, že Írán nikdy své zbraně nepoužije proti nikomu, vyjma v sebeobraně.

Trump Teherán kritizuje i kvůli jaderné dohodě uzavřené v roce 2015 se světovými mocnostmi. Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje.