Syrský režim tajně popravil až 13 tisíc lidí, většinou svých odpůrců z řad civilistů, v jedné z věznic nedaleko Damašku. Uvedla to organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) ve své zprávě založené na výpovědích desítek svědků, která byla vydána v úterý.

Věznice Sajdnájá, ležící asi 30 kilometrů severně od Damašku, je jednou z největších v zemi a pojme více než deset tisíc lidí. Režim prezidenta Bašára Asada zde podle AI v letech 2011 až 2015 ve velkém zabíjel své odpůrce, jejichž popravy byly nařízeny z nejvyšších vládních pozic.

Organizace hovořila s 84 svědky včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí, kteří věznění přežili. Podle nich se popravy skupin 20 až 50 lidí konaly jednou až dvakrát týdně. Vězni byli nejprve postaveni před "polní soud", kde byli odsouzeni bez ohledu na své výpovědi. "Procesy" prý trvaly nejvýše tři minuty.

Vězňům umístěným do obávané trestnice pak bylo v den popravy zpravidla oznámeno, že budou převezeni jinam. Uprostřed noci jim poté zakryli oči, odvedli je na izolované místo, oznámili jim jejich osud a oběsili je.

Během pěti let takto podle odhadů AI zemřelo pět až 13 tisíc lidí.

Asadův režim odmítá, že by prováděl jakékoli popravy odpůrců. O násilných úmrtích zajatců však na základě výpovědí svědků hovořili v minulosti již lidskoprávní experti OSN či syrská opozice.

Podle exilové syrské organizace pro lidská práva SOHR zahynulo od počátku občanské války v zemi kvůli mučení ve věznicích až 60 tisíc lidí.