Pražský městský soud v neveřejném jednání zrušil osvobozující verdikt nad bývalým předsedou pražské muslimské obce Vladimírem Sáňkou. Kauzu šíření radikální islámské knihy musí znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 1. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána.

Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Sáňka byl obžaloby zproštěn loni v září se zdůvodněním, že kniha propaguje ideologii, za což nelze trestně stíhat. Předseda trestního senátu Vladimír Hermann tehdy uvedl, že soud řešil zásadní otázku, zda salafismus je hnutí, nebo ideologie. Ve zrušeném rozsudku dospěl k závěru, že jde o ideologii, a kniha tak nepropaguje žádné hnutí.

Kauza vypukla po razii v pražských muslimských centrech v roce 2014. Sáňka byl obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Sáňka celou dobu vinu odmítá, obvinění považuje za vymyšlené.

Policie v roce 2014 vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam.

Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi.

Podle vnitra byl zásah v pořádku. Soudy později odmítly řešit žalobu Ústředí muslimských obcí, v které se domáhalo konstatování, že byla modlitba narušena.