Francouzský prezident Francois Hollande vůbec poprvé veřejně hovořil o riziku, že jarní prezidentské volby se mohou stát terčem hackerů ze zahraničí. Hollande požádal o přijetí "specifických opatření", která by měla během předvolební kampaně a samotného hlasování odvrátit počítačové útoky. Do voleb zbývá ani ne deset týdnů.

O tomto tématu bude prezident jednat i na další bezpečnostní radě státu příští týden. Hollande ale neuvedl, kdo za útoky stojí. V minulosti se na nich podle prohlášení francouzských tajných služeb podílel například Islámský stát.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian už před měsícem varoval, že "masivní rozšíření falešných informací“ může ovlivnit prezidentské volby ve Francii.

Čelíme stovkám až tisícům útoků

Prezident Hollande reagoval na obvinění bývalého ministra hospodářství a nyní horkého favorita na úřad nové hlavy státu Emmanuela Macrona.

Ten tvrdí, že v posledních dnech proti němu proběhly útoky hned na dvou frontách – jednalo se jednak o šíření falešných zpráv - "fake news" - o jeho osobě, a v druhé řadě i o samotné kyberútoky. Ty směřovaly na stránky jeho politického hnutí En Marche! (Vpřed!).

"Čelíme stovkám až tisícům útoků na naše počítačové systémy, databáze a webové stránky. A tyto útoky pochází z ruských hranic," uvedl Richard Ferrand, šéf Macronovy předvolební kampaně. Ten vidí paralely mezi děním ve Francii a kyberútoky, kterým čelili demokraté před prezidentskými volbami v USA.

"Nenechme Rusko narušit francouzské prezidentské volby," dodal. "Chceme silnou Evropu, a proto jsme se stali cílem útoků ruského státu," tvrdí Ferrand, který však nezveřejnil žádné konkrétní důkazy o původu hackerů.
Podobná obvinění ale Kreml razantně odmítl. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov je označil za "absurdní".

Dvojí život nevedu, odmítá lživé zprávy Macron

A nejen to. Ferrand také zdůraznil, že vůbec největší obavy u nich vyvolal článek z ruského státního serveru Sputnik, jež byl publikovaný v jeho francouzské verzi.

V něm poslanec francouzských Republikánů Nicolas Dhuicq, který se netají svými proruskými postoji, označil Macrona za "agenta amerických bank". Uvedl také, že Macron má mimomanželský homosexuální vztah a stojí za ním "bohatá gay lobby".

Macron jeho slova na jednom z předvolebních setkání odmítl a popřel, že by vedl "dvojí život".

Devětatřicetiletý Macron se z trojice favoritů francouzských prezidentských voleb - republikána Francoise Fillona a šéfky euroskeptické a protiimigrační Národní fronty Marine Le Penové - k Rusku staví nejkritičtěji. Fillon například dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, za "naprostou hloupost" je pak označuje Le Penová.

"Macron je kandidátem, který nemá podporu Ruska, a to z prostých důvodů. Je proevropský, proněmecký a věří v euro," uvedl pro americký list Wall Street Journal Thomas Gomart, ředitel Francouzského institutu pro mezinárodní vztahy.

První kolo prezidentských voleb ve Francii se koná už 23. dubna, dne 7. května pak bude následovat druhé. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Fillonovi škodí zprávy o fiktivním zaměstnávání jeho manželky a dvou dětí a kvůli tomu mu klesá popularita. První kolo by měla ovládnout Le Penová, kterou by ale měl v druhém kole porazit Macron.

Útoky jsou sofistikovanější

Už na začátku ledna bezpečnostní expert francouzské Socialistické strany Sébastien Pietrasanta v rozhovoru pro server Politico varoval před zvýšenou aktivitou hackerů. Ten především zdůraznil, že největší starosti mu dělá skutečnost, že zákonodárcům a zaměstnancům politických stran, jež mají na starosti i předvolební kampaň, chybí dostatečné povědomí o rostoucím riziku útoků. "Nedostali ani žádné školení o rizicích špionáže a hackerů," uvedl.

Pietrasanta tehdy uvedl, že roste intenzita útoků, které jsou navíc stále sofistikovanější. "Používáme e-mailové účty k různým účelům. Myslím si, že si nejsme plně vědomi potenciálních rizik," řekl Pietrasanta.

Ten podobně jako další francouzští experti nesdělil, jaká země za útoky stojí, ani odkud by hackeři měli pocházet. "Nebudeme obviňovat žádnou zemi ani skupinu, to by nebylo korektní," sdělil Pietrasanta.