Bývalý poslanec ruské Státní dumy Denis Voroněnkov spolu s manželkou Marií Maksakovovou odjeli koncem roku na Ukrajinu, kde získali občanství a nyní tvrdě kritizují Kreml a ruskou politiku. Bývalý policista Voroněnkov ovšem není nějaký bojovník za pravdu, kromě obvinění z pokusu o podvod s nemovitostmi, kvůli kterému je stíhán, jeho jméno figurovalo v řadě skandálů spojených s korupcí v silových složkách.

Denis Voroněnkov v rozhovoru pro ukrajinský server Censor.net prohlásil, že již vypovídal na ukrajinské prokuratuře ohledně role svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. "Pro mě bylo povinností dokázat vinu toho mizery, toho zločince, který pozval na Ukrajinu vojska cizího státu, aby vraždila jeho občany," prohlásil bývalý poslanec za ruskou komunistickou stranu.

Podle jeho slov o anexi Krymu rozhodl osobně Vladimir Putin, všichni ostatní z jeho okolí měli být údajně proti. Na lidi to mělo ale velký efekt. "Situace v Rusku je stejná jako v Hitlerově Německu. Celá země se spojila v pseudovlastenecké extázi. Krym byl lakmusovým papírkem, sjednotil celý národ kolem myšlenky ukrást něco sousedovi," neskrýval politik rozhořčení.

Denis Voroněnkov prohlásil, že na Ukrajinu odjel, aby "nemusel žít ve lži", současně ale nezastírá, že na Ukrajinu odjel kvůli trestnímu stíhání. Vyšetřovatelé ho viní z toho, že spolu s dalšími se podvodem pokusil získat několik nemovitostí v centru Moskvy. Voroněnkov ale tvrdí, že jde o dávný konflikt s FSB, kdy se mu podařilo odhalit korupci v této tajné službě.

Jenže ne všichni uvěřili v náhlé poslancovo prozření. Nebylo totiž těžké dohledat jeho výroky, ve kterých otevřeně schvaluje anexi Krymu, gratulaci ke vzniku "nového státu Novorusko" nebo povzdech nad tím, že Vladimir Putin "nechce znovuzrodit Sovětský svaz". Těsně před svým odjezdem na Ukrajinu v létě 2016 se Voroněnkov obrátil na ministra spojů Nikolaje Nikiforova s návrhem zakázat hru Pokémon Go kvůli tomu, že díky ní "mistři psychologické války z USA formují vnímání, které je výhodné pro Washington".

Další si vzpomněli na jeho opulentní svatbu s operní divou Marií Maksakovovou, poslankyní za Jednotné Rusko. Ke sňatku mezi opozičním komunistou a členkou vládnoucí strany přišel pogratulovat například předseda parlamentu Sergej Naryškin a celá řada vysoce postavených politiků. Maksakovová nyní odjela s manželem do Kyjeva a již byla propuštěna z Gněsinské akademie, kde vyučovala.

Nejvíce ale zpozorněli novináři zabývající se silovými složkami a korupcí. Voroněnkovo jméno se totiž v posledních deseti letech často objevovalo v souvislosti s nejrůznějšími skandály. "Ale pokaždé se mu podařilo se z toho vysekat díky svým kontaktům v silových složkách, mezi vysoce postavenými politiky a také díky degradaci ruských tajných služeb a systému výběru kádrů," tvrdí známý investigativní novinář Roman Anin.

Je pravda, že Denis Voroněnkov pracoval pro Federální službu pro kontrolu narkotik a pohyboval se okolo vyšetřování společnosti Tri kita, přes kterou proudilo do Ruska velké množství neprocleného zboží. A také je pravda, že se zde protidrogoví bojovníci dostali do tvrdého konfliktu s FSB, která firmu kryla. V nastalé válce tajných služeb byly desítky důstojníků vyšetřovány, odstoupila řada generálů na obou stranách.

Jenže Voroněnkova role prý byla mizivá a naopak měl nabízet vyšetřovaným zastavení stíhání za příslušnou úplatu. Především měl ale budoucí poslanec pověst tzv. rešalčika, člověka, který díky svým obsáhlým kontaktům řeší problémy jiných, ať již je to zastavení trestního stíhání, získání nějaké funkce, nebo vymáhání dluhu od nespolehlivého partnera.

"FSB na něj shromáždila spoustu materiálu, jenže ho nemohla použít. Jednou kvůli tomu, že by se tam objevila jména pomocníků předsedy parlamentu, pro které pracoval. Jindy se to týkalo nezákonného financování voleb a hrozila by jejich anulace," vypočítává Voroněnkův bývalý kolega v rozhovoru pro list Novaja gazeta. "Takhle funguje ruská politika," uzavírá Roman Anin.