Blue Origin, vesmírná společnost zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, podepsal smlouvu se svým prvním zákazníkem. Pro francouzskou firmu Eutelsat Communications  bude dopravovat na oběžnou dráhu satelity. "Nemohli jsme doufat v lepšího prvního zákazníka," pochvaloval si Bezos při svém projevu na konferenci Satellite 2017 ve Washingtonu.

Bezosova společnost vyvíjí opakovaně využitelnou raketu nazvanou New Glenn, která by měla poprvé vystartovat do konce dekády. První satelity by měly na oběžnou dráhu zamířit v roce 2021, řekl Rodolphe Belmer, šéf Eutelsatu. Konkrétní detaily kontraktu však neprozradil. Jeho společnost provozuje 39 komunikačních satelitů.

New Glenn navazuje na dosavadní program suborbitální rakety New Shepard, která by měla být schopna dopravit posádku a náklad do výšky zhruba 100 kilometrů. První testovací lety s lidmi na palubě jsou u této rakety očekávány letos.

U obou svých programů sází Blue Origin na rakety, které samy znovu přistanou na zemi a je možné je znovu využít pro další starty. Takový přístup výrazně snižuje náklady. Podobnou cestou se již vydala i společnost SpaceX miliardáře Elona Muska.

New Glenn by měl mít zhruba dvojnásobnou nosnost než raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Na nízkou orbitu bude schopna dopravit asi 45 tun nákladu. Kromě Muska bude Bezos soupeřit také s United Launch Alliance, za kterou stojí firmy Lockheed Martin a Boeing.

Bezos prohlásil, že jeho cílem je, aby se cena letů do vesmíru natolik snížila, aby ve vesmíru mohly žít a pracovat miliony lidí. Jeho vizí pak je, aby se do vesmíru přesunul těžký průmysl a Země zůstala zachována pro život. Cílem Elona Muska je kolonizovat Mars.

Představení rakety New Glenn

Porovnání raket (Vizualizace: Blue Origin)

new glenn large2