V jedné z nejvýznamnějších funkcí v Evropské unii zůstane dalších 30 měsíců blízký spojenec Česka. Donald Tusk, bývalý polský premiér, bude pokračovat jako předseda Evropské rady, tedy šéf summitů premiérů či prezidentů členských zemí unie. Lídři států EU ho zvolili na schůzce v Bruselu i přes odpor jeho Polska.

"Bez našeho souhlasu se nesmí nic stát," říkala ještě před schůzkou polská premiérka Beata Szydlová. Tuska obviňovala z toho, že podporuje polskou opozici. Jenže Tusk podle pravidel ke znovuzvolení nepotřeboval jednomyslný souhlas všech zemí. Polsko ho tedy nemohlo zablokovat, protože nesehnalo spojence. Ostatní státy unie jsou s Tuskovým působením ve funkci spokojené. "Německo podporuje Donalda Tuska," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Pro Tuska, který patří mezi evropské lidovce, byli i premiéři a prezidenti patřící k socialistům.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski podle agentury AFP označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska za signál toho, že EU se podřizuje "diktátu Berlína". Podle předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského byla porušena pravidla volby vrcholných unijních činitelů a výsledek hlasování ukazuje, že unie je ovládána Německem. Myšlenka, že by Polsko unii opustilo, je ale podle Kaczyńského nesmysl.

V EU je běžné, že funkce získávají jen ti kandidáti, kteří mají podporu svých vlastních zemí. Lídři členských států se ale přesto rozhodli tento zvyk nerespektovat. Podle nich Polsko nemá proti Tuskovi žádné argumenty a jde jen o vnitropolitický spor. Faktický lídr Polska a šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński Tuska dlouhodobě nesnáší a obviňuje ho ze zodpovědnosti za smrt svého bratra Lecha, tehdejšího polského prezidenta. Ten zahynul před sedmi lety při letecké katastrofě. Několik vyšetřování prokázalo, že nehodu zavinila chyba pilota a špatné počasí.

Česko Tuska jednoznačně podpořilo. "Tusk vnímá náš pohled na svět a na to, jak by měla fungovat Evropská unie," řekl premiér Bohuslav Sobotka. Češi si pochvalují, že je Tusk mnohokrát podpořil například při jednáních o migrační krizi. Navzdory odporu německé kancléřky Angely Merkelové například prosadil, aby se společnou evropskou politikou stalo uzavření takzvané Balkánské trasy. Tudy přes Řecko dál do Evropy přišel v letech 2015 až 2016 víc než milion uprchlíků a migrantů.

Snaha Polska Tuska potopit proto Prahu velmi rozladila. "Musíme tady řešit traumata pana Kaczyńského," postěžoval si HN český diplomat. Podle něj je Tusk nejlepší možný předseda summitů, jakého si Česko může přát. Taky premiér Sobotka upozornil, že Tusk byl do funkce v roce 2014 zvolen jako kandidát všech zemí Visegrádské čtyřky a Polsko tedy nemělo právo na to snažit se ho bez ohledu na Česko a další země V4 zablokovat. Připustil, že pokud by Tusk neprošel, funkci by dostal někdo, kdo by k zemím střední a východní Evropy zdaleka nebyl tak vstřícný. Polská vláda proti Tuskovi navrhla jiného polského kandidáta, europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Ten ale nikdy nebyl ani ministrem a neměl tak šanci získat podporu pro to, aby předsedal premiérům a prezidentům.

Sobotka taky odmítl polský argument, že Varšava by měla mít právo veta nad zvolením svého státního příslušníka. "Nelze konstatovat, že země má absolutní moc nad svým kandidátem," řekl Sobotka. Připomněl, že Tusk nebyl novým uchazečem o funkci, ale někým, kdo se v ní už osvědčil. Podle Sobotky není možné, aby se na evropských postech střídali politici podle toho, jaká strana je zrovna v jejich vlastní zemi u moci.