Zákon, který má umožnit vládě britské premiérky Theresy Mayové aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájit tak jednání o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, podepíše královna Alžběta II. zřejmě ve čtvrtek. Uvedl to ve středu ministr pro brexit David Davis. Vláda podle něj nemá k dispozici posudek hospodářských dopadů pro případ, že by Británie EU opustila, aniž by s ní uzavřela nějakou dohodu.

Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 Lisabonské smlouvy aktivuje do konce března. Až poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu ostrovního království z evropského bloku. Mayová v minulosti také několikrát uvedla, že je připravena v případě nespokojenosti s nabídnutými podmínkami odejít z jednání, aniž by měla v ruce konečnou dohodu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku řekl, že by brexit bez dohody s EU poškodil především samotnou Británii. "Spousta otázek by zůstala nevyřešená," řekl Tusk.

Podle Davise má britská vláda sice k dispozici analýzu dopadů případné absence konečné dohody, ta však byla vypracována ještě před referendem o brexitu v loňském roce. Ministerstvo pro brexit pod jeho vedením žádný podobný posudek dopadů vypracovat nenechalo, neboť problematika zahrnuje "příliš mnoho proměnných a nejistot". S premiérkou Mayovou se ale Davis přesto shoduje v tom, že žádná dohoda by pro Británii byla lepší variantou než dohoda špatná.